ÇÖREK OTU

1
7 minutes, 25 seconds Read

Çörek otu tek yıllık otsu bir bitkidir. Kumlu topraklarda rahat yetişen çörek otu, çiçeklenme dönemine kadar düzenli olarak sulanır ve daha sonra sulanmaz. Tohumları haşhaş bitkisinde olduğu gibi kozalak içinde bulunur ve parlak siyah renklidir. Çörek otunun yağ oranı düşüktür. (Yaklaşık %18)

 Çörek otunun içinde bol miktarda conjugelinoeik asit, thymoquinone, nigellone, nigilline, damascenine ve tannin yağları bulunur.

Aşırı miktarda vücuda alınan melanthin zehirleyebilir ve negilline felç yapabilir. Ayrıca çörek otu ilaçların yıkım hızını etkileyerek ilaçların vücutta istenmeyen birikimler yapmasına engel olabileceği gibi tedavi dozlarının altında kalmaya yani ilaçlardan tam faydalanılamamasına sebep olabilir.

Reklamlar

ÇÖREK OTUNUN FAYDALARI

Peygamber Efendimiz HZ. Muhammed (SAV) hadisi şerifi ”Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki; Çörek otunda onun için bir deva bulunmasın” ile çörek otunun faydalarına işaret etmiştir.

 2010 yılında yayınlanan Phytomedicine dergisinde çörek otu üzerinde yapılan bir çalışmanın Astım hastalığı üzerine etkili olduğu sonucu yayınlanmıştı.

Fundamentals Of ClinicalPharmacology (klinik Farmakolojinin Temelleri) adlı dergide de çörek otu tohumun yüksek tansiyon ( hipertansiyon) hastalığına iyi geldiği, kan basıncını dengelediği sonucu aktarılmıştır.

Başka bir laboratuvar araştırmasına göre çörek otu tohumun thymoquinon özünün Parkinson hastalığına bağlı toksite nöronlarını koruduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Birleşik Devletler Mississipi Üniversitesi’nde yapılan deneyler neticesinde ise meme kanseri hücrelerinin yayılım hızın yavaşlatılmasında etkili olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.

Tohoku J. ExpMed Dergisinde yayınlanan çalışmalar neticesinde ve Türkiye 100. Yıl Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan deneylerde çörek otu tohumu yağının kan şekerini düşürdüğü ve insülin seviyesini dengelediği sonucuna ulaşılmıştır.

ALLERJİK RİNİT HASTALIĞINDA ÇÖREK OTUNUN FAYDASI VE KULLANIMI

İçeriğindeki E vitamini, Beta karoten ve biyotin sayesinde sabah aç karına 1 çay kaşığı tüketilir ise burun kaşıntısı, hapşırma, burun kanallarının daralması gibi alerjik rinit hastalığına bağlı semptomları giderir.

ALZHEİMER HASTALIĞINDA ÇÖREK OTUNUN FAYDASI VE KULLANIMI

Çörek otunun bellek, konsantrasyon ve dikkati arttırıcı etkileri vardır.

Bunun için sabah aç karnına küçük bir baharat ötücü ile öğütülen 1 tatlı kaşığı çörek otu tohumu,  1 kahve fincanı su 1 dakika kadar kısık ateşte kaynatılır, kahvesi yapılarak içilir.

ASTIM, BRONŞİT, KOAH VE EPİLEPSİ HASTALIKLARINA ÇÖREK OTUNUN FAYDASI VE KULLANIMI

Günlük olarak öğüterek yenilen çörek otu tohumu, akciğer ve solunum fonksiyonlarına faydalıdır. Hırıltılı solunumu rahatlatarak öksürüğü keser. Balgam söktürerek akciğerleri rahatlatır. Epilepsi nöbetlerini azalttığı konusunda bilgiler mevcut olsa da hala bilimsel çalışmalar devam etmektedir.

Bu etkilerinden yararlanmak için çörek otu tohumunun kahvesi ( günlük öğütülerek) yapılarak içilebilir ya da günde 1 çay kaşığı çörek otu öğütülüp yutularak 3 ay kullanılır.

Reklamlar

KOLESTROL YÜKSEKLİĞİ HASTALIĞINDA ÇÖREK OTUNUN FAYDASI VE KULLANIMI

Günde iki kez (sabah- akşam), 1 çay kaşığı öğütülerek tüketilen çörek otu tohumunun kan yağ oranını ve kötü kolestrolü düşürdüğü hakkında çalışmalar mevcuttur.

HİPERTANSİYON HASTALIĞINDA ÇÖREK OTUNUN FAYDASI VE KULLANIMI

3 ay boyunca günde iki kez taze öğütülmüş çörek otu tohumu tüketmek ( yarım ya da 1 çay kaşığı) kan basıncının dengede kalmasına yardımcıdır.

DİYABET HASTALIĞINDA ÇÖREK OTUNUN FAYDASI VE KULLANIMI

Tip 1 ve tip 2 diyabetin önlenmesinde etkili olan çörek otu tohumu, çok önemli yan etkiler göstermeden glukoz toleransını metformin kadar geliştirir. Ayrıca en sık reçete edilen tip-2 diyabet ilaçlarından olan Metformin ciddi yan etkileri vardır, fakat çörek otu çok düşük toksisiteye sahiptir.

12 ay boyunca günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere 1 çay kaşığı öğütülmüş çörek otu insülin konsantrasyonu ile kan şekeri kontrolünü arttırır.

ÇÖREK OTUNUN DİĞER FAYDALARI

*Hücre yenileyici etkisi vardır.

*Yara iyileşmelerini hızlandırır.

*Yemeklerle beraber ötülmüş çörek otu tüketilmesi ( özellikle salatada) çabuk doymaya yardımcıdır ve fazla kalori alımı engellenmiş olur.

*Antiokidan etkisi vardır ve idrar söktürücüdür.

*Adet dönemi sancılarını hafifletir.

*4 hafta boyunca çörek otu tohumu tüketirseniz vücudu hastalıklara karşı koruyan total akyuvar değerlerinizde artış olur.

*Çörek otunun soğuk sıkım yapılmasıyla elde edilen yağı,  günde bir çay kaşığı sabah aç karnına tüketilerek de bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanabilir.

ÇÖREK OTU YAĞININ FAYDALARI

Reklamlar

ÇÖREK OTU YAĞININ KARACİĞERE FAYDASI

Karaciğer toksin maddeleri işleyip, yağları sindirerek vücudun sağlıklı kalmasına yarayan en önemli organlardan biridir. İlaç kullanımının yan etkileri, alkol tüketimi gibi sebeplerle bozulmuş karaciğer sağlığını düzeltmeye yardımcı olan çörek otu yağı, karaciğerin sağlıklı çalışması ve hasar oluşumunu önlemesi açısından kıymetlidir. Sabah aç karnına haftada en az 3 gün, 1 çay kaşığı çörek otu yağı içilmesi karaciğer sağlığını korumaya yardımcı olur.

ÇÖREK OTU YAĞININ KİLO VERMEYE FAYDASI

Çörek otu yağı iştah azaltması, kolestrol ve trigliserit seviyesini düzeltmesi sayesinde kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Diyette veya normal beslenme menülerinizde yemek ya da salatalarınıza ekleyerek tokluk hissine erken ulaşabilirsiniz. Çörek otu yağı tüketerek tatlı krizlerinin önüne geçmeniz de mümkündür.

ÇÖREK OTU YAĞININ SPERM FONKSİYONLARINA FAYDASI

2 ay boyunca günde 2 kere, 2,5-3 mililitre çörek otu yağı içmek ya da salatalarda kullanmak, sperm hızını arttırır. Araştırmalar sonucunda çörek otu yağının sperm hızını ve sayısını arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.

ÇÖREK OTU YAĞININ CİLDE FAYDASI

Cilt renginiz daha canlı ve nemli olsun istiyorsanız gece kullandığınız nemlendiricilerinizin içine birkaç damla çörek otu yağı ekleyebilirsiniz. Hücre yenileyici özelliği vardır. Özellikle yüz egzersizleri yaptıktan sonra az miktarda çörek otu yağını tonik olarak kullanmanız mimik çizgilerinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

ÇÖREK OTU YAĞININ AKNEYE FAYDASI

Çörek otu yağını akne tedavisi için kullanacaksanız %10’luk bir losyon hazırlamanız gerekecektir.  (90ml temiz su ya da gül suyu 10 mililitre çörek otu yağı ile karıştırılır.)

Hazırladığınız losyonu sabah ve akşam olmak üzere, günde 2 kere cildinizde kompres yaparak gezdirirseniz sivilce ve aknelerinizde azalma ve cildinizde tazelenmeyi gözlemleyebilirsiniz.(Çörek otu yağının antibakteriyel ve antialerjik özelliği vardır.)

EVDE ÇÖREK OTU YAĞI NASIL YAPILIR?

Evde yapacağınız çörek otu yağı dışarıdan aldıklarınıza göre çok daha etkili ve faydalı olacaktır.

2 yemek kaşığı öğütülmüş çörek otu tohumu ( baharat öğütücü veya havan yardımıyla ezilebilir) içi temiz ve kuru 200 mililitrelik bir cam kavanoza konulur. ( Aktarlarda öğütülmüş olan çörek otu tohumları, içindeki uçucu yağları kaybettiği için bir süre sonra etkisini yitirmiş olacağından kendiniz ezmeyi ya da öğütmeyi tercih ediniz.)

Öğütülmüş çörek otu tohumlarının üzerini kavanozun azgına kadar gelecek şekilde saf zeytinyağı ile doldurun. Kapağını sıkıca, hava almayacak şekilde kapatın ve karanlık bir ortama ( dolap içi olabilir) bırakın.

Kavanozu günde 2-3 kere, alt üst ederek çalkalayın. 9 günün sonunda çörek otu yağınız hazır olmuş olacaktır. 10. gün yağınızı çalkalamadan kullanmaya başlayabilirsiniz. Kavanozun dibindeki tortuyu süzmenize gerek yoktur. Kullanmadan önce de çalkalamamaya özen gösteriniz.

ÇÖREK OTU TOHUMU VE YAĞI KULLANIMINA İLİŞKİN UYARILAR!

Çörek otu uterusta (rahim) düz kas kasılmalarına neden olabileceği için hamilelikte kullanımı erken doğuma ve düşüğe sebep olabilir.

Çörek otu ve çörek otu yağı çok fazla tüketilirse karaciğer ve böbreklere zarar verebilir. Aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. ( günlük kullanım 2 çay kaşığını geçmemelidir.)

Hipotansiyon (düşük tansiyon) hastalarının çörek otu tohumu ya da yağı kullanımı günlük yarım çay kaşığını geçmemelidir.

Özellikle ilaç kullanıyor iseniz mutlaka çörekotu tohumu ve yağını kullanmadan önce doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Sağlıkla Yaşayın…

author

birebeden

Araştırmak ve yenilikleri takip etmek, bilgileri güncellemek ve kişisel gelişim

Similar Posts

Comments

  1. İŞTAHIMIZI BASTIRMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ? – birebeden says:

    […] Salatalarınıza öğütülmüş çörek otu tohumu kullanmanız, hızlıca doymanıza ve uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır. ( havuç tarator yapıp içine 2 tatlı kaşığı öğütülmüş çörek otu eklemenizi tavsiye ederiz. Çörek otu tohumunu ezmek için havan ya da baharat öğütücü kullanabilirsiniz) (Çörek otunun faydaları nelerdir?) […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: