ÇİN ANASONU (HİNT ANASONU, YILDIZ ANASONU)

1 minute, 44 seconds Read

Manolyagiller ailesinden olan Çin Anasonu’nun ana vatanı Güne Doğu Asya olup günümüzde en çok Çin ve Vietnam da yetiştirilmektedir. Kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Yıldız şeklinde meyveleri vardır. 4-9 metre arası boya ulaşabilen Çin Anasonu ağacının güzel kokulu gövde kabuklarının görüntüsü cam gibi parlak ve beyaz renklidir.

Yaprak şekli elips, rengi koyu yeşildir. Çin anasonu ağacının çiçekleri yaz mevsiminde açar sarı, beyaz ya da nadiren mor renklidir. Kokusu anasona benzer. Bu çiçekler olgunlaşınca yıldız biçimli gri-kahverenginde 6-9 parçalı meyveleri oluşturur. Yıldız şeklinin her parçasında bir tohum yer almaktadır. Güneşli, rüzgarsız, sulak toprakları seven Çin Anasonu tohumlarıyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır.

Reklamlar

Çin anasonu içerisinde %4-5 oranında anetol bulunur. Bu yüzden kokusu anasona benzer ama botanik bir akrabalıkları yoktur.

Avrupa ülkelerinde anason yerine çin anasonunun esansı ilaç yapımında ve pastacılık sektöründe hammadde olarak kullanılır.

ÇİN ANASONUNUN FAYDALARI

Çin anasonu ağaç meyvelerinin faydaları anason bitkisine benzer.

*İştah acıcıdır.

*Mide bağırsak gazlı spazmlarını önler.

*Antibakteriyel özelliği vardır.

*Sindirimi kolaylaştırır.

*Üst solunum yolları enfeksiyonları ve bronşitte iyileştiricidir.

*Romatizmal ağrıları azaltır.

Reklamlar

Bu faydalarından yararlanmak için 1 tatlı kaşığı çin anasonu olgun tohumları alınır. Öğütülür ya da ezilir. Bir kupa fincana konulur. Üzerine dolacak kadar kaynamış sıcak su eklenir. 10 dakika kadar kupa fincanın ağzı sıkıcı kapatılarak demlenmeye bırakılır. Bu çin anasonu tohumu çayından günde 2 fincan içilebilir.

Mide rahatsızlıkları için yemeklerden en az 20 dakika önce içilmelidir.

Romatizmal ağrıların iyleştirilmesi içinde çin anasonu çayı ağrıyan bölgelere elle ovularak yedirilir.

Sağlıkla yaşayın…

author

birebeden

Araştırmak ve yenilikleri takip etmek, bilgileri güncellemek ve kişisel gelişim

Similar Posts

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: