SAÇA KINA NASIL UYGULANIR? KINANIN FAYDALARI NELERDİR?

1
9 minutes, 12 seconds Read

Günümüzde saç boyalarının zararlı etkilerini bilmeyen yoktur. Fakat değişiklik ihtiyacımızdan veya en önemlisi de beyaz saçların görüntümüzü etkilemesi sebebi ile saç boyası uygulaması yapıyoruz.

Zamanla saçların yıpranması, saç derisinin yanması, kaşınması ve saçların dökülmesi veya sağlıklı uzamasının durması sebebi ile geleneksel yöntemlerden biri olan saça kına yakma uygulaması nasıl yapılır ve faydaları nelerdir konulu bu yazı herkese sağlıklı gelecektir.

Kınanın kültürümüzde hissedilen zerafetini düğünlerimizde, kurbanlarımızda, asker uğurlamalarımızda sıklıkla deneyimleriz. Bazı yerlerde kadınlarımız ellerini, ayaklarını, saçlarını kınayla süslerler.

Reklamlar

İslam’da da;

Kınanın önemi, hadis-i şeriflerde şöyle bildiriliyor:

(Kına yakın. Zira güzelliğinizi, gençliğinizi ve nikah sevginizi artırır.) [Ebu Nuaym, Bezzar]

(İlk kına yakan İbrahim Peygamberdir. Siyahla ilk boyanan da Firavun’dur.) [Deylemi]

(Kocası ölen kadın [iddeti bitene kadar] süslü elbise giymez. Ziynet de takmaz, kına sürmez ve sürme çekmez.) [Müslim]

(Boyanmanın en iyisi kına ile olandır.) [Deylemi]

(İhtiyarlığınızı kına ile giderin. Zira bu, yüzleriniz için güzellik, ağızlarınız için hoşluk, kadın için kuvvettir. Kına, Cennet ehlinin kokusunun seyyididir ve kına küfürle imanı ayırır.) [İ. Asakir]

Ve buna benzer birçok deyişle kınanın sağlık ve güzelliğe etkisine işaret edilmiştir.

Reklamlar

KINANIN FAYDALARI NELERDİR?

  • Kına deri hücrelerini kuvvetlendirerek cildin daha sağlıklı olmasını sağlar.
  • Kına saça çok faydalıdır. En başta saç dökülmesini durdurur. Saçlı deride görülen egzamaya iyi gelir. Düzenli olarak saça kına uygulandığında saç kırıkları düzelir. Saça parlaklık ve yumuşaklık verir. Dökülen saçların tekrar çıkmasını teşvik eder.
  • Kına ayak mantarını giderir. Ayakta oluşan kötü kokuyu engeller. Ayak yorgunluklarını alarak kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.
  • Kına tırnak yapısının zayıflaması durumunda lapa haline getirilip tırnağın üzerine sarılır ve en az 6 saat bekletilir ise tırnak yapısını güçlendirir kırılmasını önler. (buz işlemi hakiki zeytin yağ ve yeşil kına ile uygulayınız)
  • Kına kokusunun merkezi sinir sistemi üzerinde olumlu ve rahatlatıcı etkisi vardır. Stres ve anksiyeteye iyi gelir.
  • Avuç içine uygulanan kınayı koklamak baş ağrısına iyi gelir.
Reklamlar

Kınanın birçok uygulanma yöntemi vardır.

Kendi deneyimim olan saça kına yakma serüvenime gelirsek;

10 yılın üzerinde bir zamandır saçıma boya uyguladım. Renk değiştirme, beyaz kapama, daha çabuk şekil alması gibi bahanelerim vardı.

Gebelik sürecinde saçıma birkaç defa kına yaptım. Saçlarım daha sağlıklı, parlak ve yumuşacık oldu. Daha da hızlı uzadı. (yıllarca o kadar uzatamamıştım)

Doğumdan sonra bebeğim 6 aylık olduğunda saçıma tekrar boya uygulamaya başladım. Aldığım kilolar ve doğum sonu fizyolojik değişiklikler sebebi ile boyama esnasında saç diplerim çok yandı ve nefes almakta güçlük çektim. Neyse beklenmesi gereken süre kadar bekledim ve saçımı boyadan temizledim.

Saçlarım tekrar eski cansız ve kırılgan haline döndü. Sanki bana küsmüş gibilerdi.

Reklamlar

Birkaç boya daha yaptım ama kınanın verdiği sağlıklı görüntü giderek sönmeye başladı.

KINANIN ÜSTÜNE BOYA TUTAR MI?

Evet tutar. Kınayı yaktıktan 2 ay sonra saçınızı istediğiniz renge boyayabilirsiniz. (sarı özellikli bir renktir.Kınadan en az 4 ay sonra sarı renk uygulanabilir.)

Son yaptığım renk sarıydı. Güzeldi ama yine de sağlıklı değildi.

Kınanın üzerine 2 ay sonra tüm boyalar 4-6 ay sonra sarı renk tutar. Korkmayınız. Ben hepsini deneyimledim.

Tabi ki yine de kınada karar kılıp sağlıklı olmanızı dilerim.

SAÇA KINA NASIL UYGULANIR?

Saça kına uygulaması kısmı, boyaya göre daha fazla vakit alır. Tatil gününüze denk getirmeye çalışmanız tavsiyemdir.

Kınanın da son kullanma tarihi vardır. Son kullanma tarihi geçen kına daha koyu yeşil veya haki yeşil olur. Taze kına çim yeşiline yakın canlı bir yeşil olur.

Reklamlar

1 su bardağı kına bir boya kabına alınır. (Saçım artık gür ve sırtıma kadar uzun. Saçlarınız daha kısa ise 1 çay bardağı kına yeterli olacaktır.)

İçine 1 çay bardağı elma ya da üzüm sirkesi eklenir. Kıvam almazsa içine su eklenir ve bir gece bekletilir.

Kınanın kıvamını kremden biraz daha yumuşak hazırlamalısınız. Ben hemen hemen zeytin yağı kıvamında hazırlıyorum. Boya gibi yoğun hamurumsu hazırlarsanız kına saç beyazlarınızı kapatmaz.

1 gece oda sıcaklığında bekletilen karılmış kına ertesi gün bir eldiven yardımı ile saça sürülür.

Boynunuza mutlaka sadece kına yakarken kullanacağınız bir havlu koyun. Akmaması pek mümkün değil. Boya havlunuz gibi ayrı bir kına havlunuz olması gerekir.

Saçınızı kesinlikle streç film, bone ya da poşetle sarmayın. Kınanın o muhteşem kızıl rengini vermesi için hava ve güneş alması gerekiyor. (Kına yaz aylarında kışa göre saça daha iyi işler.) Zorunlu olarak sarmanız gerekiyorsa en az 2 saat sonra sarınız.

Reklamlar

En az 4 ve ortalama 6 saat kınayı açık bir şekilde beklettikten sonra keratinli bir şampuanla yıkayınız.

Yıkama işleminde önce kına güzelce akıtılır sonra şampuanla yıkanır. Saç kremi kullanıyorsanız yine kullanabilirsiniz ama bir süre sonra ihtiyacınız kalmayacak. Zaten yumuşacık saçlarınız olacak.

Saçınızı beyaz kapatmak amaçlı kınalayacaksanız kesinlikle içine zeytin yağı koymayın. Kapatmaz. (Denedim kapatmadı)

Beyazınız yok ve daha sağlıklı saçlarınız olsun istiyorsanız o zaman sadece zeytin yağı ve su ile kardığınız kınayı saçınıza uygulayınız.

Saçlarınız yıkandıktan sonra kızıl bir su akacak lakin kızıl boya gibi her yer leke olmuyor korkmayın. Sadece hafif kızıl bir su akıyor. Saçınızı 3 kere yıkadıktan sonra bu renk yok denecek kadar az oluyor.

Reklamlar

1 yılı aşkın süredir her ay saçıma sirke ile karılmış kına uyguluyorum.

Saçlarım daha sağlıklı ve gür.

Saç derimde kaşıntı ve kepeklenme çok azaldı.

Doğal güzellik hissi geldi. Üstelik yüzüm daha parlak görünüyor.

Daha rahat nefes alıyorum.

Reklamlar

Kokusu da kendimi iyi hissettiriyor. (2. yıkamadan sonra saçta kına kokusu kalmıyor)

Saçlarım daha hızlı uzuyor ayda 3-4 santim kadar.

Reklamlar

SAÇA KINA UYGULAMANIN DAHA KISA BİR YOLUNU BULDUM

Deneyenler bilir, saça kına uygulaması uzun süren, en az yarım günümüzü alan bir işlem. Bazen iş yoğunluğundan dolayı bakımlarını aksatmak istemeyenler için deneyimlediğim bir yöntemi paylaşmak istedim. Bu arada saçıma kına uygulamaya başlamam 2 yıla yaklaştı. ( çok memnunum)

Sevgili okuyucularım, saçınıza kına uyguladıktan sonra özellikle kış aylarında saç derininiz üşür. En hafifi baş ağrısı olmak üzere sinüzite kadar giden hastalıklarınız belirebilir. Söyleyeceğim yöntem ile hem sağlık hem zaman kazanmanız mümkün.

Beyazları olup da kına yapanlar sirke ile bir gece kınalarını karıp beklettikten sonra, saçınıza boya yapar gibi sürünüz. Kınalı saçınızı her yarım saatte bir, 10 dakika kadar saç kurutma makinesi ile kurutunuz. 2 saat bu uygulamayı yaptıktan sonra hem kınanın daha çabuk saça işlemesini sağlamış olacaksınız hem de saç derinizin üşümesini önlemiş olacaksınız. Bu uygulama ile iki saat sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

DAHA KOYU BİR SAÇ RENGİ ELDE ETMEK İÇİN NE YAPTIM?

Reklamlar

Saça kına uygulaması tabi ki saçlarıma çok iyi geldi. Beyaz saçlarımın daha turuncu kalması hoşuma gitmedi. Aslında 1 yıl kadar bu şekilde kullandım ama sık sık boya değiştiren biri olarak sıkılmamak elde değil. Daha koyu kızıl bir renk olması için, kızıl hint kınası aldım. aldığım paketin içinde 4 tane küçük paket vardı. Sadece 1 paketini kullandım.

Önce yeşil kınamı sirke ve su ile karıp oda sıcaklığında bir gece en az 6 saat beklettim.

Ertesi gün saçıma kınayı yakmadan önce sadece 1 paket kızıl hint kınası içine koydum. Hiç bekletmeden saçıma uyguladım. Saç kurutma makinesi ile kurumasını destekleyerek ( yarım saatte bir 10 dakika) 3 saat beklettim ve yıkadım.

Daha koyu bir kızıl renk oldu. ( Omuz altındaki saçlarıma 1 paket yetti).

Eğer siz kızıl sevmiyorum ama saçlarıma kına yakmak istiyorum diyorsanız, hint kınasının farklı renklerini (kahverengi, siyah…) zevkinize göre değerlendirebilirsiniz.

Burda önemli olan; hint kınasını bir gece bekleteceğiniz karılmış kınaya, bekleme aşamasında koymamak. Mutlaka saçınıza uygulamadan hemen önce ekleyiniz.

KINALI SAÇA HANGİ ŞAMPUAN İYİ GELİR?

Saça kına uygulamasından sonra diğer önemli adım şampuan seçimi olmaktadır. Kınalı saça her şampuan iyi gelmez. Keratin yönünden zengin bir şampuan kullanmanız pırıl pırıl saçlarınız olmasını sağlayacaktır. Ben 2 yılı aşkın süredir her ay saçıma kına uyguluyorum. Sampaun markalarını deneye deneye kınalı saça en iyi gelen şampuan markasının syoss keratin (siyah kutulu) olduğunu keşfettim. Kınalı saçı yumuşacık pırıl pırıl yapıyor. Saçım aşırı sağlıklı görünüyor ve uzaması daha hızlı oluyor.

Reklamlar

Sağlıkla yaşayın…

author

birebeden

Araştırmak ve yenilikleri takip etmek, bilgileri güncellemek ve kişisel gelişim

Similar Posts

Comments

  1. SAÇ BOYASININ ZARARLARI – Sağlıkla Yaşayın says:

    […] Araştırmacıların görüşü kesinlikle saç boyası kullanılmaması gerektiği yönünde. Peki boya yerine kendimizi iyi hissetmek için ne yapabiliriz? Tabi ki kına. (Saçına boya yerine kına uygulayan biri olarak, kendi tarifim olan SAÇA KINA NASIL UYGULANIR? Yazımı inceleyebilirsiniz. […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: