SAÇ BOYASININ ZARARLARI

2 minutes, 33 seconds Read

Saçlarında farklı renkler görmek isteyen ya da beyazlarını kapatmak isteyen kadınların sıklıkla tercih ettiği saç boyalarının zararlarını da bilmek sağlığımızı korumamız açısından önemlidir.

Saç boyaları tamamen kimyasallardan oluşur. Kokusu oldukça keskindir. Uzmanlar ham maddesi kimyasallar olan saç boyaları hakkında araştırmalar yaptı. Milyonlarca kadının, defalarca saçlarını boyayarak maruz kaldıkları zararları hakkında bazı sonuçlar elde ettiler.

Reklamlar

 

 

Piyasada ticari ismi farklı, fakat etkileri neredeyse aynı olan çok çeşitli saç boyalarına ulaşılabilmektedir. Örneğin daha pahalı olan bir saç boyası, daha az zararlıdır şeklinde bir düşünce bile vardır.

Saç boyaları içindeki kimyasallar sebebi ile saçları yıpratır, sağlıksız ve kuru görünmesine sebep olur ve hatta saç derisinde yaralar, kepekler, deri kabarmalarına kadar giden sorunlar ortaya çıkabilir.

Araştırmacıların görüşü kesinlikle saç boyası kullanılmaması gerektiği yönünde. Peki boya yerine kendimizi iyi hissetmek için ne yapabiliriz? Tabi ki kına. (Saçına boya yerine kına uygulayan biri olarak, kendi tarifim olan SAÇA KINA NASIL UYGULANIR? Yazımı inceleyebilirsiniz.

Saç boyalarının zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Saç boyaları astım, KOAH, alerjik rinit ve Akciğer kanserine sebep olabilir.

2. Lenf kanseri görülme oranını arttırabilir.

3. Saç boyalarının içinde Parafenilendiamin maddesi saçlı deride yara, kepeklenme, kaşıntı, şişlik ve deri yoluyla kana karışarak tüm vücut derisinde döküntü ve kuruluğa sebep olabilir. Bazı kadınlarda boya uygulama sırasında göz kapaklarında şişlikler görülür. Bazen bu birkaç gün geçmeyebilir.

4. Saç boyaları saçların kuru ve cansız görünmesine sebep olur. Kuru ve cansız saçlar tararken, baştan geçirmeli bir kıyafet giyerken, elimizle saçımızı şekillendirmeye çalışırken çatır çutur kırılır.

 Zamanla ‘benim saçım uzamıyor’ diye düşünmeye başlarsınız. Saçın uzamama sebebi boyanın yıpratması sonucu kırılması veya dökülmesidir.

Reklamlar

5.Menapoz döneminde zaten karşılaşılabilecek saç dökülmesi boyayı sürekli uygulayan kadınlarda kellik görüntüsüne sebep olabilir.

6. Saç boyası uygularken odanın iyi havalanması önemlidir. Saç boyasının kokusuna kapalı alanda uzun süre maruz kalmak solunum sisteminin tüm fonksiyonlarını bozar.

7. Kokulara karşı hassasiyet ya da alerjisi olan kişilerin, saç boyalarından uzak durmaları ilerleyen yaşlarında daha ağır hastalıklarla mücadele etmelerinin önüne geçecektir.

Yaklaşık 8 aydır saçına kına uygulayan biri olarak boyanın zararlı etkilerinin zamanla yavaş yavaş kaybolduğunu ve her ay boyadığım saçlarımın, kınaya geçtikten sonra beni daha çok sevdiklerini ve daha sağlıklı olduklarını samimiyetle belirtmek isterim.

Sağlıkla yaşayın….

author

birebeden

Araştırmak ve yenilikleri takip etmek, bilgileri güncellemek ve kişisel gelişim

Similar Posts

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: