KARANFİL VE FAYDALARI

2 minutes, 3 seconds Read

EUGENİA CARYOPHYLLATA, SYZYGİUM AROMATİCUM)

Mersingiller ailesindendir. Anayurdu Endonazya’daki, adı yerli dilinde baharat anlamına gelen Moluk takım adalarıdır. Günümüzde daha çok Afrika kıtasının doğusundaki Zengibar ile Hint Okyanusundaki diğer adalarda yetiştirilmektedir. İklim uygun olmadığından ülkemizde yetişmeyen karanfil ağacı 10-20 metreye kadar boylanabilen karanfil ağacı kışın yapraklarını dökmez. Derimsi dokulu parlak ve iri yaprakları vardır. Çan şeklinde pembe renkli çiçeklerinin tomurcukları kuruduğunda kızılımsı kahverengine döner. Hoş kokulu olan bu tomurcuklara karanfil denir.

Karanfil ağacı, kısmen gölgeli, soğuk ve rüzgâra karşı korunmalı yerleri sever. Sulak ve asitli topraklarda yetişir. Tohumu ya da gövde çelikleri ile çoğaltılır.

Karanfil tomurcuklarında agenol denilen hidrokarbon, salisilik asit ve karyofillin içeren bir uçucu yağ bulunur. Bu uçucu yağa karanfil yağı da denir. Ve diş hekimliğinde antiseptik ve ağrı kesici ilaçların üretiminde kullanılır. Karanfil tomurcukları bazı bazı reçel, yemek, turşu ve baharatlı şarapların yapımında çeşni olarak kullanılmaktadır.

Reklamlar

KARANFİL VE FAYDALARI

1. Karanfil tomurcukları uyarıcıdır. Özellikle sindirim sistemi üzerinde uyarıcı etkisi vardır.

2. Gaz söktürücüdür.

3. Mide bulantısını giderir. Kusmayı önler.

Bu etkilerinden yararlanabilmek için piyasada satılan karanfil tomurcuklarindan 7-8 tane alınıp, 1 bardak kaynamış sıcak suya atılır. 10 dakika demlendirilerek hazırlanan çay ılık olarak içilir.

4. Karanfil tomurcukları nefesin kötü kokusunu yok eder. Bunun için karanfil taneleri ağızda çiğnenir ve kalan sert kısmı atılır. Ya da yukarda anlatılan karanfil çayı ile gargara yapılır.

5. Karanfil tomurcuğu ağrı kesici ve hafif uyuşturucu etkilidir. Bu etkilerinden dolayı diş ağrılarının giderilmesinde kullanılır. Bir adet karanfil tohumu ağıza alınır. Ağrıyan dişin yakınına getirilir. Bir süre orada tutulur. Ya da piyasada satılan karanfil yağı temiz bir pamuğun üstüne damlatılır ve pamuk ağrıyan dişe bastırılır.

6. Karanfil romantizma ve nevralji ağrısının azaltılmasında faydalıdır. Bunun için karanfil yağı ağrılı yerlere dıştan oluşturularak uygulanır.

Sağlıkla yaşayın…

author

birebeden

Araştırmak ve yenilikleri takip etmek, bilgileri güncellemek ve kişisel gelişim

Similar Posts

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: