HAYIT (ACI HAYIT, AYIT, HAYID)


Mineçiçeğigiller familyasındandır. Akdeniz havzası ülkeleri ile Türkiye’ de Batı ve Güney Anadolu da yetişmektedir. Hayıtlar 1-3 metre boylanabilen çalı formundaki bitkilerdir. El biçiminde yayılan parçalı yeşil yaprakları, yaz boyunca salkımlar halinde açık mor ya da mavimsi renkli çiçekleri vardır. Bu çiçeklerin olgunlaşması ile meydana gelen 3 mm. çapındaki küre biçimli kınık meyveleri sert, kokulu ve hafif acımsı olur. Hayıt bu meyvelerdeki tohumlarla çoğalır. Sıcak iklimleri ve sulak toprakları sever. Çok arsız bir bitki olduğundan bulunduğu alanı sarmak için ısrarcıdır. Hayıtın dal ve yaprakları, uçucu ve sabit yağlar, sibel, tanen, şekerler, viteksin ve viteksinin adı verilen kristalize maddeler ile agnosit adlı glikoziti içerir. Meyvelerinde bu maddelerden bir kısmı bulunur. Hayıtın dalları sepet yapımında ve kökleri ip boyanmasında kullanılır.

Reklamlar

HAYITIN FAYDALARDI

1. İdrar ve gaz söktürücüdür.

2. Bağışıklığı güçlendirir.

3. Emziren annelerde sütü arttırıcı etkisi vardır.

4. Hem asit hem de baz etkisi göstererek beynin hipofiz bezinin bazı işlevlerini düzene sokar. Bu nedenle hayıtın hem cinsel gücü arttırıcı (afrodizyak) hem de cinsel gücü azaltıcı (anafrodizyak) olarak bilinir.

5. Hayıt, özellikle kadın cinsel hormonlarının işlevlerini normale döndürür. Bu etkisi ile menstrüasyon dönemi zorluklarını gidermede yardımcı olur.

6. Adet düzensizliğine iyi gelir.

7. Kadınlarda menopoz dönemi boyunca rahatlatıcı olur.

8. Uzun süre doğum kontrol hapı kullanmış kadınlarda doğal dengenin tekrar kazanılmasına yardımcı olur.

Bu etkilerinden faydalanmak için, hayıt meyveleri sonbahar ortaları ya da sonu gibi, olgunlaşıp rengi iyice karardığında toplanır. Gölge ve havadar bir yerde iyice kurtulur.

1 tatlı kaşığı kurumuş hayıt meyvesinin üzerine, 1 su bardağı kaynar su dökülüp, ağzı kapatılır. 10-15 dakika demlenmeye bırakılır. Afiyetle içilir.

Günde en fazla 3 kez birer bardak içilmesi önerilir.

Tedavi amaçlı kullanılacak ise doktorunuza danışınız.

Sağlıkla yaşayın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s