KİL MASKESİ (ARINDIRICI- COLLAGEN) – KİL PEELİNG

5 minutes, 24 seconds Read

Günlük hayatta kullandığımız makyaj malzemeleri, kremler cilt gözeneklerini doldurarak, derimizin nefes alma özgürlüğünü kısıtlar. Hava kirliliği, stres ve yaş alma ile beraber ( genellikle 30 yaş üstü) derin kırışıklıklar ve sarkmalar kendini göstermeye başlar. Bu süreçte kollagen desteği ve arındırarak cilt temizliği önemlidir.

Kil doğadan gelen bir mucize gibidir. Geçmiş yüz yıllardan bu yana cilt ve diğer temizlik ürünleri yerine sıklıkla kullanılmıştır. İhtiyaca göre değişmekle birlikte yaklaşık 30′ lu yaşlara gelindiğinde kilin sıkılaştırıcı etkisi, mineral desteği etkisinden faydalanmak cildimizin zamana yenik düşmesini geciktirir. Gözenekleri sıkılaştırır. Siyah noktaları temizler. Şehirlerde toprağa basıp negatif enerjimizi atamadığımız zamanlarda kil ile duş almak kendimizi daha huzurlu ve enerjik hissetmemize yardımcı olur. Üstelik cilde peeling yaparak tüm vücut derisinin yenilenmesini ve aydınlanmasını sağlar. Haftada 1 defa kil ile duş almanız tavsiye edilir.

KİL İLE DUŞ NASIL ALINIR?

Kil ile duş almak için cildinizi tanımanız gerekir.

Vücudunuz yağlı ve sivilceli ise;

1 su bardağı kil, cam bir kaseye alınır.

İçine iki yemek kaşığı ada çayı yağı eklenir.

Üzerine 1 çay bardağı oda sıcaklığında su ilave edilerek, normal yoğurt kıvamına gelene kadar karıştırılır.

Hazırlanan bu karışım ile vücuda peeling yapılır. Yüze de yapılabilir lakin yüzde çok bekletilmemelidir. Çünkü yüz bölgesi, vücuda göre daha hassastır. Yüz bölgesine uygulanacak ise hemen durulama öncesi uygulanıp peeling ovma işlemi yüz bölgesinde uzun tutulmamalıdır.

Adaçayı yağının terapi etkisi ve kilin temizlik hissi kendinizi yenilenmiş hissetmenize yardımcı olacaktır.

Bu işlemin sıklığını cildinizin verdiği cevaba göre ayarlayabilirsiniz. Cilt florasını bozmamak için 1 haftadan daha sık aralıklarla uygulanması tavsiye edilmez. (Ada çayı yağına alerjiniz olup olmadığını, kol içi, kılsız kısma 1 damladan az sürerek 24 saat bekleyiniz. 24 saat içinde kızarıklık, kaşıntı, kabartı yok ise kullanabilirsiniz.)

Vücudunuz kuru ve sivilceli ise;

Bazen cilt kuruyunca da sivilcelenir. Ya da örneğin hipotiroidi hastalığı olanların ciltleri daha kurudur. Bazen bu kuruluk kaşıntı ile beraber küçük yaralar ve sivilcelere sebep olabilir.

Kuru ve sivilceli bir cilt için nasıl bir duş karışımı hazırlanmalı?

Yine 1 su bardağı kil, 1 çay bardağı oda sıcaklığında temiz su, 2 yemek kaşığı soğuk sıkım zeytin yağı karsitirilarak cıvık bir macun elde edilir. Sabun ya da duş jeli kullanmadan sadece hazırlanan kil karışımı ile masaj yaparak cilde peeling uygulanmalıdır.

Bu işlem hem cildi temizler sivilceleri giderir hem de cildin nemlenerek esnemesini sağlar. Böylece cilt kırışıklıklarının oluşumu da yavaşlar. Oluşan kırışıklıklar nem ve kilin etkisi ile azalır.

Bu kil peelinginin sıklığını cildinizin verdiği reaksiyona göre ayarlayabilirsiniz. Tavsiye edilen uygulama sıklığı haftada 1 defadır.

Biraz da kil maskelerinden bahsedelim. Burda özellikle dikkat edilmesi gereken husus kil maskeleri akşam uygulanmalıdır. Kil maskesi uygulayıp sonrasında güneşe çıkılır ise cilt tonunuzda koyulaşma ya da güneş lekeri oluşma ihtimali yüksektir. Çünkü kil maskeleri ciltteki kanlanmayı hızlandırır. Cilt dokusunu yenilemeye hazırlamak için inceltir.

YOĞURT İLE KİL MASKESİ

Eğer hassas bir cildiniz var ise yüzünüze ev yapımı yoğurdun kaymaksız kısmını kullanarak hazırlayacağınız kil maskesini uygulamanızı öneriyoruz.

1 yemek kaşığı beyaz kil,

Yarim yemek kaşığı kaymaksız ev yoğurdu,

Kıvam alması için yoğurt suyu kullanabilirisiniz.

Bu malzemeleri hazirlayarak elde ettiğiniz kil maskesini 15 dakika dinlenmeye bırakınız.

15 dakika sonra maskenizi uygulayıp, maske kuruyana kadar bekleyiniz. Bekleme sırasında sakız çiğnenmesi, sigara içilmesi, sohbet edilmesi ya da yüz egzersizi yapılması önerilmez.

Uyguladığınız bu kil maskesi cildinizi rahatlatır. Cilt tonunu açar. Kırışıklık görüntüsünü azaltır. Haftada 1 ya da 2 defadan fazla uygulanmamalıdır. Yaz aylarında 15 günde 1 kullanılmalıdır. Sık tekrarlanması ciltte leke oluşmasına sebep olur.

GÜL SUYU İLE KİL MASKESİ

Gül suyu ile kil maskesi tarifimize GÜL SUYUNUN FAYDALARI adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz. https://birebeden.com/2020/11/20/gul-suyu-ve-faydalari/

COLLAGEN DESTEKLİ KİL MASKESİ

Çalışan anne olmak bazı özbakım ihtiyaçlarımızı ertelememize sebep olabiliyor. Sıklıkla doğal maskeleri, organik ürünleri birleştirerek yapmak gerektiğini vurguluyoruz.

Vakit bulamıyorsanız ve özbakım ihtiyaçlarınızı da karşılamak istiyorsanız, 15 gündür haftada 2 defa kullandığım bir maske hakkında size deneyimlerimi aktarmak isterim.

Genellikle kendim yapmaya çalıştığım kil maskelerime ek olarak vakit bulamadığım zamanlar için aradığım bir maske ile karşılaştım. Kollagen içerikli arındırıcı kil maskesi.

CLADERM ARINDIRICI KİL MASKESİ (COLLAGEN)

Claderm arındırıcı kil maskesinin kırışıklık karşıtı arındırıcı cilt bakım desteği uygulaması, genç bir cilt görünümüne yardımcı olması, cilt fonksiyonlarını destekleyerek cilde parlaklık ve pürüzsüzlük sağlaması, cilde mineral desteği sağlaması gibi faydalarından bahsedilmektedir. Her cilt tipine uygun üretilmiş bir ürün. Temiz cilde kurulandıktan sonra uygulanıp 10 dakika bekleterek uygulanmakta.

15 günlük kullanım sonucunda; (Haftada 2 kere uygulandı) 50 ml’lik maskenin yarısı bitti. Kırışıklık görüntüsünde hafif bir azalma, sivilcelerde kuruma ve ciltte pürüzsüzlük sağlaması sonuçlarına ulaşıldı.

Ürün kısa sürede harika bir cilt sonucuna ulaştırmasa da ihtiyacı karşılıyor. Memnun kalınacak bir ürün.

Sürekli kullanılır mı? Doğal olanı tercih etmek en doğrusu. İş, çocuk ve diğer sorumluluklarınız sebebi ile vakit bulamadığınız zamanlarda kurtarıcı bir özbakım ürünü.

Sağlıkla yaşayın…

author

birebeden

Araştırmak ve yenilikleri takip etmek, bilgileri güncellemek ve kişisel gelişim

Similar Posts

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: