AŞIRI TERLEME SORUNUNA DOĞAL ÖNERİLER

2 minutes, 22 seconds Read

Yaz aylarındaki aşırı terleme bu sorununu en aza indirmek için başvurulabilecek doğal yöntemler:

TERLEME: İnsan vücudu ideal sıcaklığını korumak için ve kendisi için faydalı olmayan bazı maddeleri dışarı atmak için terler. Böylece su ve tuz dengesi de korunmaktadır.  Çünkü vücudun sıvı- elektrolit dengesi sağlıklı bir birey için gerekli bir orandır.

Peki aşırı terleme sorunu varsa bunu nasıl en aza indirebilirsiniz?

1: Sıcak ve kafeinli içecekler ve baharatlı gıdalardan uzak durmak gerekir. Bunlar aşırı terleme sebeplerinin başında gelmektedir. Ayrıca baharatların ter kokusu üzerinde etkili olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar mevcuttur.

Örneğin; Hindistan’da bazı bölgelerde yemeklerde ve içeceklerde aşırı baharat kullanıldığından insanların ter kokusunun çok ağır olduğu bilinmektedir. Aynı şekilde ekvatorda bazı ülkelerde insanların egzotik meyveleri çok tüketmesinden dolayı terlerinin daha güzel koktuğu söylenmektedir.

2: Aşırı terlemeyi önlemek için akşam yatmadan önce koltuk altlarınızı bir limonun ¼’ü (çeyrek limon) ile ovmanız ve sabah kalkınca ılık su ile sabunsuz-duş jelsiz duş almanız aşırı terleme sorununa oldukça fayda sağlayacaktır. Limon koltuk alında bakteri üremesini ve kötü kokmasını engeller. Yani terleseniz bile teriniz kötü kokmaz. Ayrıca limonun renk açıcı özelliği de vardır; düzenli uygulandığında kararan koltuk altınızın rengini de açacaktır.

3: Eğer her gün bir avuç taze üzüm yerseniz vücudunuzu daha serin hissedersiniz ve daha az terlersiniz.

4: İçeriğindeki magnezyum ve B vitamini sayesinde muz terlemenizi azaltacaktır. Ek hastalıklarınız yok ise özellikle yaz aylarında her gün bir adet doğal muz tüketebilirsiniz.

5: Çay içtikten sonra, çaydanlıkta kalan çayı bir kaba alıp soğuyunca, el ve ayaklarınızı bu çayın içinde 10-15 dk. Bekleterek terlemenizi azaltmanız mümkündür.

6: Koltuk altlarınızı elma sirkesi veya karbonat ile ovmak da aşırı terleme sorununa karşı etkili bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

7: 2 çay kaşığı karbonat ile 2 çay kaşığı limon suyunu helva kıvamına gelene kadar yoğurup (köpürebilir endişe etmeyiniz) duş alırken 3’ er dakika koltuk altlarınıza masaj yapıp bekletmeden durulayarak da gün boyu kötü ter kokusundan kurtulabilirsiniz.

8: Son olarak bol su içmek (günde en az 2 litre) hem vücut sağlığınız için hem de terinizin kötü kokmaması için gereklidir.

Ter kokusunu engellemek için kullanılan roll on ve türevleri içeriğindeki alüminyum ve paraben gibi maddelerden dolayı kansere davetiye çıkarabilmektedir.

Sağlıkla yaşayın…

author

birebeden

Araştırmak ve yenilikleri takip etmek, bilgileri güncellemek ve kişisel gelişim

Similar Posts

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: