REGL (ADET) SANCILARI İÇİN GÜNLÜK HAYATTA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


Regl (adet) sancıları, günlük hayatı olumsuz etkileyen bir faktördür. Günlük hayatımızda, adet takvimine uygun bazı davranışlara dikkat ederek bu süreci daha az sancı ile atlatmak mümkündür.

Regl ( adet) sancıları genellikle genetik sebeplerden kaynaklanır. Aile bireylerinden anne, abla, teyze… vs. Regl sancısı çekiyorsa bu durumun genetik olduğunu düşünmek gerekir.

Mensturasyon döneminde bulantı, kusma ve çok şiddetli kasık ağrısı tıbbi tedavi desteği gerektirir. Günlük hayatımızda bazı alışkanlıklar edinerek bu süreci daha sağlıklı ve ağrısız geçirmek mümkündür.

REGL (ADET) SANCILARINDAN KURTULMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

1. Adet döngüsü başladığı zaman, aylık adet takvimi tutulmalı, son adet tarihinin ilk günü yazılmalı ve ilk gününden itibaren ikinci adet başlangıcının ilk gününe kadar sayılmalıdır.

Örneğin; ilk adet günü: 1 mart ve ikinci adet başlangıcının ilk günü 25 Mart ise bu kişi 24 günde bir regl (adet) oluyor demektir.

Adet döngüsü yetişkin bir kadında 19 gün altına düşüyorsa bir kadın doğum uzman doktoruna başvurması gerekir.

Adet döngüsü yeni başlamış bir genç kadın ise ilk zamanlar daha sık ya da daha uzun aralıklı menstrüasyon yaşayabilir.

2. Adet döneminden 1 hafta-10 gün önce iştah artması, tatlı krizleri yaşayan kadınların beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir.

Iştah artmasına bağlı daha çok gıda ve abur cubur tüketimi, tatlı isteği gelince fazla miktarda tatlı yemek, adet dönemi ağrılarını arttıran sebeplerdendir.

Adet döneminden 1 hafta-10 öncesinden yeterli ve dengeli, daha çok sebze, meyve ağırlıklı beslenmek regl ağrılarını azaltacaktır.

3. Regl döneminden 7-10 gün öncesinde vücut sıcaklığı düşmeye başlar. Bu süreçte ayak, bacak, bel ve sırt sıcak tutulacak şekilde giyinmek gerekir. Özellikle bacak ve bel bölgesinin sıcak tutulması kas kramplarını azaltır.

4. Regl döneminden 7-10 gün önce her akşam günde 1 fincan demleme yeşil çay veya ada çayı içmek adet dönemini ağrısız geçirmenize yardımcı olacaktır.

5. Regl başladığı zaman nefes egzersizleri yapmak önemlidir. Baş dik halde burundan nefes alıp, çeneyi göğüse değdirip nefes vermek ağrının şiddetini azaltacak yöntemlerdendir. Nefes egzersizini özellikle ağrılı dönemde 8 tekrar 3 set yapmak gerekir.

Sağlıkla yaşayın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s