PSİKOSOMATİK HASTALIKLAR

1 minute, 40 seconds Read

PSİKOSOMATİK HASTALIKLAR

Psikosomatik kelimesi, ruh ( tin) ve beden (soma) arasında var olan ilişkiyi gösterir. Orijininde ruhun beden üzerinde, bedenin de ruhun üzerinde etkisinin olduğuna inanılırdı. Bununla birlikte bedenin ruh üzerinde etkisine atfedilen bu inanç yavaş yavaş devre dışı bırakıldı. Dolayısıyla günümüzde tıp dilinde psikosomatik terimi özellikle ruhun bedenle olan ilişkisini anlatır hale geldi.

Birine hastalığının psikosomatik olduğu söylendiğinde, genelde bunun hayali bir hastalık olduğu ve aslında her şeyin kişinin kafasının içinde gerçekleştiği düşünülür.. metafiziksel bakış açısıyla tüm hastalıkların fiziksel kaynaklar dışında da sebepleri vardır.

Bilinç altının dokuları iyileştirmek ve oluşturduğu yoruma göre fiziksel etkiler üretmek konusunda büyük bir gücü ve kapasitesi vardır.

Örneğin; bir kişi bir trenin frigorifik vagonunda ölü bulunur, bu kişi kazara burada kilitli kalmıştır. Yapılan otopside ortaya çıkan şey şudur: Bu kişi dondurucu sistemin kapalı olduğunun farkına varmamış ama buna rağmen donarak ölmüştür. Ateş üzerinde çıplak ayakla yürüyebilen ve bunu yaparken ayaklarında herhangi bir yara veya yanık meydana gelmeyen insanlar vardır. Çünkü bu insanların bilinçaltında bu eylemin herhangi bir tehlike teşkil etmediği kayıtlı.

Tüm hastalıklar bir çatışmanın, duygusal bir şokun, bilinçli veya bilinçdışı bir travmanın ardından meydana gelir. Beyin yaşanan çatışmaya ya da travmaya yönelik biyolojik bir hayatta kalma mekanizması oluşturur. Dolayısıyla sağlığı iyileştirmek beyin tarafından gönderilen mesajı çözmeye ve program üzerinde değişiklik yapmaya bağlıdır.

Beden ve ruh sağlığı için daha sağlıklı olabilmek için kişi fiziksel bedenine iyi bakmayı kabul etmelidir.

Sağlıkla yaşayın…

author

birebeden

Araştırmak ve yenilikleri takip etmek, bilgileri güncellemek ve kişisel gelişim

Similar Posts

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: