ALERJİLER VE NEDENLERİ (HANGİ OLUMSUZ DUYGULAR ALERJİLERE SEBEP OLUR?)

8 minutes, 0 seconds Read

Alerjik olmak spesifik bir antijene ikinci kez maruz kalındığında farklı, genel olarak daha güçlü ve daha kontrolsüz bir tepki göstermeye yatkın olma durumu anlamına gelir. Alerji bağışıklık sisteminin yabancı antijene gösterdiği aşırı aktif cevaptır. Alerjen madde genelde çoğu insanda bir tepkiye neden olmaz ama bağışıklık sisteminiz bu maddeyi tehlikeli olarak tanımlar.

Bu allerji cevabı içsel bir sebepten kaynaklanır. Vücudunuzun size ilgili deneyimin zihinsel yorumuna bağlı olarak belli bir insana veya duruma karşı agresif ve kindar bir tavır içinde yaşadığınızı söyleme şeklidir.

Reklamlar

Alerji bir savunma halidir ve egonuzun kendini koruduğunun bir göstergesidir. Yoğun olan hassasiyetiniz bir şeylerin ya da birilerinin size düşman olduğunun sinyalini vermek ister. Tehlike kapıdadır ve artık kendinizi güvende hissetmeniz mümkün değildir. ALERJİLER (zaman nezlesi de dahil) astımla benzerlik taşır ama tepki akciğerler ve göğüs bölgesinde değil, göz, boğaz ve burun bölgesinde oluşur.

Size bu kadar aşırı tepki verdiren şey ne? Bu irritasyonun ve vücudunuzun verdiği güçlü duygusal cevabın (hırıltılı soluma, sulu gözler, ağlama isteği) gerçek sebebi ne? Bunlar duygu sisteminin verdiği cevaplardır. Vücudunuzun tepkisiyle açığa çıkan duygulardır. Vücudunuzun bir şeye tepki vermesidir. Bir çeşit zihinsel semboldür. Çünkü vücudunuz kendisini rahatsız eden şeyi reddetmeye, oskültasyona uğratmaya veya yok saymaya çalışmaktır. Dolayısı ile benliğinizin size saldıran tarafını reddedersiniz. Bu duygularınızı ifade etmek, kötülüğü dışarı salmak için kullanılan bir araçtır.

Bu reddetme tepkisini o anda hiç bir şey durduramaz. Çünkü içgüdüsel ve bilinç dışı seviyede çalışır. Orada bulunması anlamsız olan bir şey, koruyucu bariyerler, rahatsız eden bir düşman söz konusudur sanki…

Bu düşman sizin var olma ve hareket etme gücünüz üzerinde hakimiyet kurar. Bu da sizi baskı altına sokar. Başkalarının üzerinize yönelttiği güç sizi baskılar. Deneyimlemeyi reddettiğiniz bilinç dışı bir korkunun sizi tehdit ettiğini hissedersiniz. Bu yüzden alerjileriniz derin seviyede bir toleranssızlığın, hayata tamamen dahil olmaya, kendi kendinize yeterek yaşamanızı sağlayan tüm duygusal desteklerden kurtulmaya dair duyduğunuz korkunun bir işaretidir.

Alerjiniz yüzünden kendinizi etrafınızdaki insanlardan koparır ve sürekli tetikte kalarak yaşarsınız. Çünkü antijenle, alerjik reaksiyonlarınızın kaynağı ile temasa geçmekten kaçınmanız gerekir. İnsanlardan uzak durursunuz ve çok az iletişim kurarsınız. Ayırt etmekte, seçim yapmakta ve hakkınız olan yeri almakta güçlük yaşarsınız. Sözlü yerine daha çok fiziksel temas yolu ile aile üyelerine yaklaşırsınız.

Alerjik reaksiyon gösteren insanların kilit özellikleri genellikle yeteri kadar iyi olmadıklarını düşünmeleridir. Diğer insanlardan ilgi, sempati ve destek görmek isterler.

Reklamlar

Alerjiyi sevilmek için mi kullanıyorsunuz? Mümkün.

Durum ne olursa olsun kesin olan bir şey var: kendinize ait reddettiğiniz bir takım durum ve bilinç mücadeleniz için alerjik reaksiyon gösterirsiniz. Bu sizin direnişiniz “hayır” deme şeklinizdir.

Kendinize ait bir tarafın geri püskürtüldüğünü hissetmeniz (genelde inkar ettiğiniz cinsel istekleriniz) duygularınızı isyan ettirir. Çünkü duygularınız hayatı dolu dolu yaşamak istiyor.

Belli durumlarda hayır demeyi öğrendiğinizde, kendinizi yeni durumlara evet demeye açmış olursunuz. Kendi evreniniz içinde size uygun olana karar verme gücüne sahipsiniz.

İnsanlar bir çok şeye alerjik reaksiyon gösterebilir. Yiyeceklere, nesnelere, şekillere, kokulara. Yani beş duyuyla özellikle hafızaya dair en güçlü duyu olan koku alma duyusuyla ilgili her şeye. Zihniniz iyi veya kötü çok sayıda izlenim kaydeder. Eğer bir şeye alerjiniz varsa, bunu zihinsel olarak iç güdümün o anda bastırdığı iyi veya kötü belli bir hatırayla ilişkilendirmeniz mümkündür.

Reklamlar

Bir alerji geçmişte yaşanan ve sizi hala engellemeye ya da rahatsız etmeye devam eden bir duruma gönderme yapar. Bazen hafızanızdaki belli olayları daha fazla hatırlamak istemeniz; bu durumda vücudunuz size neyi unutmayı tercih ettiğinizi hatırlatmak için yöntemini devralır. Bir alerji genelde bir nesneden, bir hayvandan ya da bir insandan koparıldığınızı hissettiğiniz zaman gün yüzüne çıkar. ( örneğin aniden biten bir yaz aşkının ardından). Ne zaman size o mutsuz, rahatsız edici olayı hatırlatan bir durum yaşasanız, Bu alerjik reaksiyonu gösterirsiniz çünkü belli seviyede vücudunuz (duyularınız) her şeyi hatırlar ve bunu hücrelerinizin içine kaydeder.

Reklamlar

Sevdiğiniz bir insanı kaydettiğinizde ve yaş sürecini bitiremediğiniz, size o insanı, kabul etmediğiniz nihai ayrılığı hatırlatan bir şeye karşı alerjik reaksiyon geliştirebilirsiniz. Bu cildiniz bu ayrılıkla ilgili yaşadığınız üzüntüye tepki gösterir. Eğer deneyimlediğiniz duruma büyük bir endişe eşlik etmişse, sinüsleriniz bundan etkilenecektir. (Saman nezlesi ve hapşırma) Böyle bir vakada, bir durum size güzel kokmaz ve siz o durumdan uzaklaşmak istersiniz. Eğer sinüzite dönerse söz konusu durumdan kurtulamadığınızı ve sıkıştığınızı hissedersiniz.

Eğer hakim olan duygu korku ise, alerjiniz kendini daha çok öksürme (nefes almada güçlük) olarak ifade edecektir. Eğer yasarken zorluk çektiğiniz durum ayrılığın kendisi ise alerjileriniz çoğunlukla cilt hastalıkları olarak kendini gösterir. (Egzema, kurdeşen, dermatit)

Besin alerjisi (örneğin şeker ve alkolikler için alkol) çok sevdiğiniz bir şeye hayır demek zorunda kaldığınızda ya da bir durum içinde olmakla ilgilidir. Beraberinde hayal kırıklığı getirir ve sonunda ona karşı alerjik reaksiyon gösterirsiniz. Genelde yeni veya maceralı bir şeylere duyulan korkudur, hayata duyulan güven eksikliğidir. Hayatınızın sıradan ve basit olduğunu düşünerek kendinizi bu tarz bir keyiften mahrum bırakmak zorundaymış gibi hissedersiniz. Ne ile yüzleşmekten kaçıyorsunuz? Size bu kadar güçlü bir tepki verdiren şey nedir? Sizi içerden bu kadar çok korkutan şey nedir? Kendinden ısrarla uzaklaşmak isteyeceğin kadar güvenmediğin bir şey mi var? Neyi kontrol etmek ya da neyin üzerinde güç sahibi olmak istiyorsun ve kaçırdığını hissediyorsun ( biraz anoreksi vakasında olduğu gibi; özellikle akut besin alerjilerinde seni öldürme riskini düşünerek ne yediğini kontrol etmek zorunda kalırsın) ? Bazen zihniniz sesteş kelimeler aracılığıyla belli durumlardaki maddelerle ilişki kurar. Örneğin kendinizi dine adamak için çok sevdiğiniz işinizden ayrılmak zorunda kalırsanız ve biri size “at artık o işi aklından” dediyse, hayvan olan ata karşı alerjik reaksiyon gösterebilirsiniz. Yıllar sonra bu değişimi kabul ettiğinizde ve tamamen entegre olduğunuzda alerjiniz kaybolacaktır. Bir başka örnek ise yeni doğan bir bebeğin güle alerjisi olduğu fark edilir. Peki bebeğin neden güle alerjisi vardır? Çünkü aylar önce annesi doğuma yetişmeye çalışırken, kendisine gülümseyerek moral vermeye çalışan kocasına “Sen daha gül bakalım, acele etmezsen hastanede değil burada doğuracağım” demiştir. Gül eş sesli bir kelimedir, hem çiçek olan güle, hem de gülmek fiiline gönderme yapar.

Dolayısıyla bir alerjinin temelinde her zaman bir ürün veya durumla bağlantılı öfke veya tatminsizlik duygusu vardır, size bütünleşmeniz veya farkında olmanız gereken o rahatsızlığı hatırlatmak ister.

Reklamlar

Bir alerji yaşam çerçeveniz değiştiğinde durum sizi tedirgin ettiğinde ortaya çıkar. Sizi mutlu eden güzel bir olay olsa da referanslarınız değişir. Örneğin yeni bir işe başlama veya yeni bir eve taşınma beraberinde bir güvensizlik duygusu getirir ve size kendinizi korumak sorunda olduğunuzu düşündürebilir. Kendinize olan güveniniz azalır ve sürekli başınız dönüyormuş gibi hissedersiniz. Kendi değerinizin farkında değilken, eşinize, çocuğunuza hatta en yakın arkadaşınıza haddinden fazla değer verir hale gelirsiniz. Bilinç dışı bir yerden bu sizi rahatsız eder ce o insana karşı alerjik bir reaksiyon gösterir hale gelebilirsiniz.

ALLERJİ İÇİN DUYGUSAL OLARAK NE YAPILMALIDIR?

Hayatınızı ve korkularınızı tüm kalbinizle kabul edin.

Bu kabul sürecine başlamak, bütünleşme sürecini harekete geçirecek ve varlığınızı karmaşık hale getiren ALERJİLER evrene geri dönecek.

İç huzura ve özellikle sevgiye ihtiyacınız var. Kalbiniz olumlu duygulara açık ve her şey yoluna girecek.

Kendi değerinizin farkına varmayı ve sorunların köküne inmeyi kabul ediyorsunuz. İçinizdeki mutluluğu keşfedebilirsiniz.

Güzelliğinizi ve tüm kutsal niteliklerinizi kabul ederek etrafınızdaki insanlarla uyum içinde ve huzurlu olacaksınız. Hayal kırıklıkları bir bir kaybolacak.

Korkularınızı kabul edin ve kalbinizi sevgiye ve sevmeye açın…

Sağlıkla yaşayın…

author

birebeden

Araştırmak ve yenilikleri takip etmek, bilgileri güncellemek ve kişisel gelişim

Similar Posts

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: