LAVANTANIN SAÇA VE CİLDE MUCİZEVİ ETKİSİ

5 minutes, 30 seconds Read

Aromaterapinin vazgeçilmez ve en önemli yağlarından biri olarak kabul edilen lavanta yağı, lavanta bitkisinden elde edilen yağdır. Akdeniz, Ortadoğu ve Hindistan’da yetişen lavanta; antiseptik, antimikrobiyal ve yatıştırıcı etkileri sayesinde uzun yıllardır alternatif tıp alanında da kullanılıyor. Özellikle sakinleştirici ve kaygı giderici özellikleri sayesinde de hepimizin evinde mutlaka bulunuyor. Tabii bu özelliklerinin yanında aslında saç bakımı ve cilt bakımında da mucizevi etkilere sahip.

Lavanta yağının cilt ve saça faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır, kimle lavanta yağı kullanabilir gibi detaylar için yazımızı okumaya devam edin.

LAVANTANIN FAYDALARI

Ferahlatıcı kokusu sayesinde, sık sık sakinleşmek için kullanılan lavanta yağı, genellikle buhur yöntemi ile evlerimizde kullanılır. Yani sıcak suyun içine damlatılan birkaç damla lavanta yağı kokunun etrafımıza yayılmasını sağlar ve sakinleşmemize yardımcı olur.

En yaygın kullanımı yukarıda bahsettiğimiz buhur yöntemi olsa da, özellikle son yıllarda doğal yağların güzellik rutinleri içinde popüler hale gelmesi ile lavanta yağı saç ve cilt bakım rutinlerinin de vazgeçilmezi haline geldi.

Kepeği önlemeye yardımcı olabilir

Lavanta yağının antimikrobiyal özellikleri kepekli saç derisinin iyileşmesine yardımcı olabilir. Kuruluğun önlenmesi ve içeriğindeki antiseptik özellikler düzenli kullanımda etkisin göstererek kepek oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

Saç ve saç derisini nemlendirir

Nemini kaybetmiş bir saç aslında gücünü ve parlaklığını da yitirir. Saçlarınızın nem dengesini sağlayarak daha güçlü ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz. Lavanta yağı nemlendirici özelliği sayesinde saçınızın nem dengesini koruyarak saçlarınızı canlandırmaya yardımcı olur.

İltihaplı saç derisini yatıştırır

Saç derisinin iyice arındırılmaması nedeniyle, saç derisindeki gözeneklere kir ve ürünler dolabilir. Bu da bir süre sonra saç derisinde iltihaplara neden olabilir. Antiseptik ve antimikrobiyal özellikler taşıyan lavanta yağı saç derisinde meydana gelen iltihaplanmaların azalmasına da yardımcı olabilir.

Saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur

Beslenen ve sağlıklı bir saç derisi, saç tellerinin güçlenmesinin yanında, daha sağlıklı şekilde uzamasına da yardımcı olur. Saç sağlığının düzelmesi, saç derisinde iltihaplanmaların önlenmesi gibi nedenler sonucunda saçlarınız güçlü şekilde uzama eğilimi gösterir.

Lavantanın cilde faydaları

Sivilceleri iyileştirebilir

birebeden.com

Cildinize sürdüğünüzde gözenekleri açan ve iltihabı azaltan lavanta yağı bu sayede oluşabilecek sivilcelerin önlenmesine yardımcı olur. Sivilceler gözenekler içine dolan kir, yağ gibi kalıntılar nedeniyle ortaya çıktığı için cildiniz antibakteriyal özellikleri olan bir doğal yağ sayesinde temizlenir ve olası problemler önlenmiş olur.

Önemli not: Lavanta yağı taşıyıcı bir yağ olmadığı için mutlaka taşıyıcı yağlar ile karıştırarak kullanılması gerekir. Beklentinize göre lavanta yağı içine, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, argan, jojoba, aleo vera, avokado gibi taşıyıcı yağlar ekleyerek kullanabilirsiniz.

Kuru cildi yatıştırır

Nemlendirici özellikler taşıyan lavanta yağı, özellikle egzama ve sedef gibi hastalıklar nedeniyle kuruyan cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Tabii bu hastalıkların dereceleri birbirinden farklı olduğu için eğer egzama ve sedefiniz ileri bir boyutta ise doktorunuza danışmadan kullanmamanız önerilir.

Cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur

Lavanta yağı iltihabı azalttığı için koyu lekeler ve düzensiz cilt tonunu eşitlemeye de yardımcı olabilir. Ayrıca ciltteki kızarıklığın azalmasına ya da giderilmesine de yardımcı olabilir.

birebeden.com

Yaşlanma karşıtı etkileri vardır

Yüzdeki ince çizgiler ve kırışıklıklardan kısmen serbest radikaller sorumludur. Lavanta yağı, sizi serbest radikallerden korumaya yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Taşıyıcı yağlar ile karıştırılarak kullanıldığında yaşlılık etkileri olan ince çizgi gibi cilt durumlarının geciktirilmesine yardımcı olabilir.

Yara iyileştirici özellikler taşır

Yanık, kesik, sıyrık veya başka bir yaranız varsa, lavanta yağı yara iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Fakat bunu açık ve derin yaralarda uygulamanız sakıncalı olabilir. İnce kesikler ve sıyrıklar dışında kullanmayın.

birebeden.com

LAVANTA NASIL KULLANILIR?

Öncelikle lavanta yağı her ne kadar doğal yağlar arasında da olsa, alerjiniz olmadığına emin olmadan hiçbir içeriği kullanmayın. Alerjik reaksiyon göstermediğinizden emin olmak için bir yama testi yapabilirsiniz. Kolunuzun iç kısmına birkaç damla lavanta yağı damlatın ve 24 saat kadar bekleyin. Bu süre içinde herhangi bir kaşıntı, kızarıklık, karıncalanma gibi durumla karşılaşırsanız asla kullanmayın.

Eğer alerjik reaksiyonunuz olmadığından eminseniz, cildiniz ve saçlarınız için farklı şekillerde lavanta yağı kullanabilirsiniz.

CİLT İÇİN LAVANTA YAĞI NASIL KULLANILIR?

Lavanta yağını cildiniz üzerinde nasıl kullandığınız aslında ne için kullandığınız ile doğru orantılıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi doğrudan cildinize sürmeden önce mutlaka bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve seçtiğiniz taşıyıcı yağın da ihtiyacınıza yönelik olmasına özen gösterin. Sivilceler için kullanımda çay ağacı yağı ile kullanabilir, kuruluk ile mücadelede Hindistan cevizi yağı ile karıştırabilirsiniz.

Parmaklarınız ile cildinize nazikçe masaj yaparak uygulamaya özen gösterin. Bu masaj kan dolaşımınızı da arttıracak ve ürünün cildiniz tarafından emilimini hızlandıracaktır.

birebeden.com

SAÇ İÇİN LAVANTA YAĞI NASIL KULLANILIR?

Lavanta yağını doğrudan saç derisine uygulamak yerine argan, üzüm çekirdeği, jojoba, hindistancevizi veya badem yağı gibi bir taşıyıcı yağla karıştırın. Ardından saç diplerinize dairesel harekeler ile nazikçe masaj yaparak uygulayın. Saç derisine yapılan masaj, kan dolaşımını hızlandıracağı için kan akışını arttırmaya yardımcı olur, bu da saçlarınızın güçlenmesini sağlar.

Ayrıca saç bakım ürünleriniz içerisine de birkaç damla lavanta yağı damlatarak kullanabilirsiniz.

Sağlıkla yaşayın…

author

birebeden

Araştırmak ve yenilikleri takip etmek, bilgileri güncellemek ve kişisel gelişim

Similar Posts

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: