photo of a topless woman

GENİTAL BÖLGE (VAJEN VE ÇEVRESİ) ESTETİK İŞLEMLERİ

4 minutes, 22 seconds Read

LABİOPLASTİ (VAJEN DUDAKLARININ DÜZELTİLMESİ)

Labioplasti, labium minör yani küçük dudak estetiği veya iç dudak estetiği ile bilinen kadınların genital bölgesindeki iç dudakların kısaltılması, estetik olarak küçültülmesi işlemidir.

Labium minörün çeşitli sebeplerle sarkması, normalden büyük olması ve dudakların asimetrik olması en sık rastlanan genital estetik problemleridir.

Genital bölgedeki şekil bozuklukları, şişkinlikler, kişinin yaşam kalitesini etkileyen sorunlara neden olabilmektedir.

Ağrı ilişki sırasında vaginanın içine girmesi, ilişkiye girmede güçlük, yoğun ve tekrarlayan akıntı, koku, sarkma, görsel hoşnutsuzluk, mayo ve dar kıyafet giyiminde güçlük, dışardan görünebilir olması gibi şikayetler içerir.

Bu nedenlerden dolayı mevcut şikayetlerin giderilmesi ve labium minörlerin estetik bir görünüme kavuşması için labioplastiye başvurulur.

Labioplasti tek taraflı ya da çift taraflı uygulanabilir. Hangi işlemin uygulanacağı kişiden kişiye değişmektedir. Genel anestezi altında yapılabildiği gibi kısa süreli lokal anestezi ile de yapılabilmektedir.

KLİTORAL HUDOPLASTİ

Klitoris kadınların orgazm ve cinsel haz fonksiyonlarında rol alan en önemli organlardan biridir.

Hudoplasti klitorisin korunmasına özen göstererek, klitoris üzerindeki ve etrafındaki fazla cilt dokusunun küçültülerek ve daha estetik bir görünüme kavuşturulmasıyla gerçekleştirilir.

Hudoplasti işlemi sonrası orgazm probleminin ciddi oranda azaldığı, cinsel işlevlerde iyileşme sağlandığı görülmüştür.

VAJİNOPLASTİ

Kadınlarda vajinanın eski sıkılığını kaybetmesi, gevşemesi cinsel tatminsizlik sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Eşlerin cinsel ilişkiden yeterli hazzın alınması için önemli bir organ olan vajina darlığını sağlayan operasyona vajinoplasti yani vajina daraltma işlemi denir.

Orgazm problemi yaşayan, günlük sosyal hayatında ve ilişki sırasında vajenden ses gelmesi, hava çıkması gibi şikayetleri olan her kadına yapılabilir.

Kadının vajinası normal doğum, kilo alımı, hormonal bozukluklar, sigara, menapoz ve yaş gibi nedenlerden dolayı fonksiyonunu kaybedebilir, bu da vajina kaslarında gevşekliklere neden olabilir. Bu durum kadınların cinsel yaşamlarında problemler yaşamasına ve özgüvenini kaybetmesine sebep olabilir. Vajinoplasti ile bu şikayetler giderilir.

Cerrahi müdahale ile yapılan vajina daraltma ameliyatı artık günümüzde lazer teknolojisi ile de kolayca yapılmakta ve işlem süresi 15-20 dakika seanslarla yapılmaktadır.

Peki hangi hastaya hangi yöntem tercih edilmelidir?

Kombine bir işlem yapılacaksa, yani hastanın vajen daraltma işleminin yanında, labioplasti, hudoplasti, epizyo skar revizyonu gibi işlemler yapılacaksa, o zaman cerrahi yöntem tercih edilmelidir. Fakat hastaya sadece vajen daraltma işlemi yapılacaksa o zaman lazer yöntemle bu ilem 15-20 dk. da halledilebilir.

VAJEN DIŞ DUDAK DOLGUSU

Tüm cilt dokusunda olduğu gibi yaşın ilerlemesiyle birlikte kadınların genital bölgesinde de kırışıklıklar, sarkmalar, incelmeler ve çöküntüler olabilmektedir.

Bazı cilt hastalıkları, sigara alkol kullanımı, mantar enfeksiyonuna bağlı kaşıntılar, hızlı kilo alıp verme, ağda yapma gibi nedenler, büyük dudaklarda sarkmaya neden olabilir.

Sarkma ve kırışıklıklar cerrahi olarak giderilebileceği gibi lipid dolgu ya da hyalüronik asit (HA) dolgu işlemleri yapılarak daha dolgun ve daha estetik bir hale getirilebilir.

Dolgu ,işlemi klinik ortamında lokal anestezi ile yapılan basit, ağrısız ve acısız bir uygulamadır. Kalıcılık süresi tıpkı diğer dolgu çeşitleri gibi, 12-18 aydır.

G NOKTASI ENJEKSİYONU (G-SHOT)

G noktası enjeksiyonu işlemi son zamanlarda merak ve talep edilen işlemler arasındadır. G noktası enjeksiyonunun tek amacı cinsel birliktelikte uyarılmanın ve hazzın arttırılmasıdır.

Vajina girişinden 3-4 cm vajina içinin ilerlemesinde bulunan G noktası, cinsel ilişki sırasında önce belirli aralıklarla sık sık uyarılmaya neden olan bir kısımdır. G shot enjeksiyonu ile cinsel hazzın arttırılması amaçlanmaktadır.

G shot lipid veya dolgu enjeksiyonu ile yapılmaktadır. Lokal anesteziyle yapılan basit, ağrısız ve acısız uygulamadır. Kalıcılık süresi 12-18 aydır.

BARBİE VAJİNA

Barbie vajina, ABD’deki yeni popüler ismi ile bilinen barbie doll vagina, iç dudakların küçültülmesi, dış dudakların kabarık dolgun gözükmesi ve vajinanın dar olmasıdır. Burada yapılan işlemler, labioplasti ile küçük ve estetik iç dudaklar, hudoplasti ile görünümü ve fonksiyonu iyileştirilmiş klitoris ve çevresi, dış dudakların yani labium majörlerin, ihtiyaç halinde lipid veya hazır hyaluronik asit dolgu materyalleri ile daha dolgun ve pürüzsüz bir görünüm elde edilmesi, bunun yanı sıra genişlemiş bir vajina var ise vajinanın daraltılması şeklinde yapılan işlemler bütünüdür.

Sağlıkla Yaşayın…

author

birebeden

Araştırmak ve yenilikleri takip etmek, bilgileri güncellemek ve kişisel gelişim

Similar Posts

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: