man lying on blue and white textile

MANDELİK ASİT HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ! NE İŞE YARAR VE NASIL KULLANILIR?

4 minutes, 5 seconds Read

Koyu cilt lekeleri, kırışıklıklar, donuk cilt ve sivilce, çoğu insanın üstesinden gelmek istediği cilt sorunları. Neyse ki birçok cilt bakım ürünü, cildin genel görünümünü iyileştirirken bu özel endişeleri de gideren bileşenler içeriyor. Mandelik asit bu faydalı bileşenlerden biri.

Bu alfa hidroksi asit (AHA) hakkında çok fazla araştırma bulunmamakla birlikte, cilde nazik olduğu ve sivilce, cilt dokusu, hiperpigmentasyon ve yaşlanmanın etkilerine yardımcı olabileceği düşünülmekte. Mandelik asit ve mandelik asitin cilde faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Mandelik Asit Nedir?

Mandelik asit, daha önce hiç duymadığımız yeni veya gizli bir içerik değil; aslında bildiğimiz ve cildimiz için sevdiğimiz bir bileşenin başka bir şekli. Bu, bir alfa hidroksi asit (AHA). AHA’lar cilt için faydalı, çünkü etkilenmiş yüzey cilt hücreleri (dezmozomlar olarak adlandırılır) arasındaki bağlantıları gevşeterek hücrelerin doğal olarak dökülmesine izin verirler; böylece daha taze, daha parlak bir cilt sağlarlar.

Mandelik asit, aslında bademden elde edilir. Tüm AHA’lar cildi pul pul dökme işlevi görür (ayrıca güneş hassasiyetini artırır, bu nedenle güneş kremi herhangi bir AHA rejimini kullanmanın önemli bir parçasıdır). Genellikle diğer bileşenlerle birlikte bulunur ve pul pul dökülme yoluyla cilt dokusunu iyileştirme işlevi görür. Mandelik asidi bu kadar benzersiz kılan şey, moleküler yapısıdır. Glikolik asit (başka bir AHA türü) ile karşılaştırıldığında moleküler ağırlıkta daha büyük olduğundan, daha yavaş nüfuz ettiğinden cilt üzerinde daha nazik olabilir.

Mandelik asit ne işe yarar?

Mandelik asit nedir, artık biliyorsunuz. Peki mandelik asitin cilde faydaları neler?

Eksfoliatlar: Mandelik asit kimyasal bir eksfoliyan, yani ciltle reaksiyona girerek (aşındırıcı fırçalarla peeling yapmak yerine) eski cilt hücrelerinin katmanlarını yok eder.

Hücre dönüşümünü destekler: Mandelik asit, cildin yüzeyine bağlı cilt hücrelerini serbest bırakarak hücre dönüşümünü artırmaya çalışır, cilt hasarı veya sivilce görünümünü azaltır.

Cildi aydınlatır: Pul pul dökülmüş cilt daha parlak görünür ve mandelik asit bir adım daha ileri giderek cildi güçlendirir, böylece sürekli kullanımda parlak kalır.

Hiperpigmentasyonu Azaltır: Artan hücre döngüsü ve peeling özellikleri, asidin koyu lekelerin görünümünü ve güneş hasarını azalttığı anlamına gelir.

Normal bir peelingden bekleyeceğiniz faydaları mandelik asitten de bekleyebilirsiniz; örneğin cildi sıkılaştırmak için hücre döngüsünü desteklemesi gibi. Bu, özellikle, gözenek boyutunu küçültmek ve cildi aydınlatmak için harika. Sivilceli ciltlerde gözenekler tıkanabilir, bu da cilt kalıntılarını temizlemek ve cildi yumuşatmak için mandelik asidi iyi bir seçim yapar. Aşırı hassas bir cildiniz varsa, mandelik asit peelingi sizin için en iyi seçenek olabilir.

Mandelik Asit Nasıl Kullanılır?

Peki mandelik asit kullananlar, nelere dikkat etmeli? Bir başka ifadeyle mandelik asit nasıl kullanılır? Tıpkı herhangi bir normal peeling gibi, en az 3-5 gün önce retinol kullanımından kaçının. Mandelik asit kullanmadan önce retinolü bırakmalı ve en az iki hafta önceden herhangi bir asit tedavisiyle temastan kaçınmalısınız. Ayrıca, bu peeling bronzlaşmış veya güneşten yanmış cilde uygulanmamalı. Aksi durumda mandelik asidi diğer birçok ürünle birleştirmek çoğunlukla güvenli. Daha yumuşak olduğu göz önüne alındığında, diğer aktif bileşenlerle birleştirilebilir. Peeling sonrasında ise sizi terletecek herhangi bir aktiviteden kaçının. Cildiniz güneşin UV ışınları altında yanmaya karşı daha hassas olacağı için güneşten de mutlaka korunmalısınız.

Mandelik Asit Her Gün Kullanılır Mı?

Mandelik asit, cildi temizlikten sonra ve nemlendirmeden önce gece cilt bakım rutininizin bir parçası olarak uygulanmalı. Dolayısıyla eğer mandelik asit içeren bir ürün kullanacaksanız bunu günlük olarak gece cilt bakımınıza dahil edebilirsiniz. Bununla birlikte kullandığınız ürün bir peeling’se ürünün üzerindeki kullanma talimatlarını izlediğinizden emin olun.

Mandelik Asit AHA Mı BHA Mı?

Mandelik asit hakkında en fazla merak edilen sorulardan biri de. Mandelik asit, yukarıda da söylediğimiz gibi bir AHA türü.

Sağlıkla Yaşayın…

author

birebeden

Araştırmak ve yenilikleri takip etmek, bilgileri güncellemek ve kişisel gelişim

Similar Posts

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: