two clear glass bottles with liquids

DOĞAL YAĞLAR VE CİLT BAKIMINDA KULLANIMI!

4 minutes, 39 seconds Read

Kabul edelim “yağ” kelimesi, zihnimizde çok da olumlu çağrışımlar yaratmıyor. Sivilceli cilt, yağlı saçlar, patates kızartmasının ardından temizlenmesi gereken yağlı mutfak… Oysa konu güzellik dünyası olduğunda yağ artık kirli bir kelime değil. Çok uzun zaman önce her ne pahasına olursa olsun cildinizden çıkarılması gereken bir şey olmasına rağmen şimdilerde tam tersi geçerli. Görünüşe göre herkes bunu cilt bakım rutinine dahil etmek istiyor. Çünkü çeşitli doğal yağların cildiniz üzerinde benzersiz faydaları olabilir.

Yüz Bakım Yağları Nelerdir?

Uzmanlara göre yüz veya cilt bakım yağları birkaç farklı gruba ayrılabilir. Tek veya saf yağlar, doğrudan kaynaktan gelenlerdir. Bunlar, örneğin Hindistan cevizi yağı, argan yağı veya çay ağacı yağı gibi yalnızca bir bileşenden oluşur. Kombine yağlar ise çok amaçlı bir ürün oluşturmak için kombine edilmiş birkaç yağdan meydana gelir. Retinol gibi yağ olmayan bileşenlerle birleştirilen yağlar, tek başına yağlarla tedavi edilemeyen cilt sorunlarına hitap ederken, birkaç farklı ihtiyacı birden karşılayabilir. Tüm bunlar, cilt bakım rutininiz devam ettiği sürece, tek bir yağ, yağ karışımları veya yağlı/yağsız ürünler bulabileceğiniz anlamına gelir.

Yüz Bakım Yağlarının Faydaları

Konu herhangi bir yağın faydaları olduğunda, sonuç büyük ölçüde yüz yağının türüne bağlı, ancak genel olarak geçerli olan birkaç kapsayıcı fayda da var. Çoğu yağ yumuşatıcı ve tutucu özelliklere sahip, bu nedenle cilt bariyerini destekleyebilir ve nemi hapsedebilir. Hatta bundan dolayı genellikle kuru cilde sahip olanlar için bir seçenek olarak düşünülür, ancak aslında diğer cilt tipleri için de fayda sağlayabilir. Cildin daha yumuşak ve pürüzsüz hissetmesini sağlar, ayrıca birçok botanik yağ, doğal olarak antioksidanlar açısından zengindir. Biraz daha ayrıntıya girelim ve bazı yüz bakım yağlarına daha yakından bakalım:

JOJOBA YAĞI

Cilt bakım uzmanları jojoba yağını çok sever. Çünkü çoğu yağ gibi bir trigliseritten ziyade teknik olarak bir mum esteridir, bu da daha hafif ve daha az yağlı olduğu anlamına gelir. Ayrıca komedojenik değildir ve insan sebumununkine benzer bir bileşime sahiptir. Bu nedenle sivilceye meyilli cilde sahip olanlar için harika bir seçenek olabilir. Jojoba yağı, yağlılığı ve sivilcelere neden olan tıkanmış gözenekleri azaltabilen sebum üretimini düzenlemeye yardımcı olur. Anti-inflamatuar özellikleri sayesinde egzamayı yatıştırmaya katkıda bulunabilir ve zengin antioksidan içeriği onu tüm cilt tipleri için evrensel bir seçim haline getirir.

MARULA YAĞI

Kuru cilde sahipseniz özellikle marula yağını sevebilirsiniz. Çünkü bu doğal yağ, hidrasyonu iyileştirebilen yağ asitleri açısından zengin ve E vitamini içerir. Ayrıca, ciltteki kızarıklığı azalttığı da bilinir.

ARGAN YAĞI

Argan yağı da cilt bakımının en sevilenlerinden. Araştırmalar, bu yağı topikal uygulamanın cilt elastikiyetini artırdığını ve yüksek antioksidan özellikleri sayesinde koyu lekelerin önlenmesine ve azaltılmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor (1,2). Tüm bunlar onu olgun ciltler için harika bir seçim yapabilir. Ayrıca tıpkı jojoba yağı gibi argan yağı da komedojenik değil.

KUŞBURNU YAĞI

Yüksek A vitamini konsantrasyonu sayesinde kuşburnu yağı bazen retinole alternatif olarak anılır. Kuşburnu yağı yüksek miktarda linoleik asit (önemli bir yağ asidi) içerdiği için iyi bir yaşlanma karşıtı seçim olabilir.

YÜZ BAKIM YAĞLARINI KİMLER KULLANMALI VE KULLANMAMALI?

Söz konusu formüle ve yağa bağlı olarak yüz yağları, tüm cilt tipleri için iyi bir seçenek olabilir. Buradaki en kilit nokta, kullanmayı düşündüğünüz yağların farklı özelliklerini anlamak ve cilt tipinize uygun olduğundan emin olmak. Bununla birlikte, yağlı veya sivilceye meyilli bir cildiniz varsa, özellikle bu tip ciltler için formüle edilmiş kombinasyon yağları veya komedojenik olmayanları arayın. Yağların alerjik reaksiyonları tetikleyebileceğini de unutmayın. Çok alerjiniz varsa mutlaka öncesinde bir yama testi yapın; uçucu yağ veya koku içeren ürünlerden de uzak durun. Son olarak, hamile kadınların fesleğen ve biberiye yağlarından kaçınmaları gerektiğini hatırlatalım; çünkü bunlar rahim kasılmalarına neden olabilir.

YÜZ BAKIM YAĞLARINI RUTİNİNİZE NASIL EKLEYEBİLİRSİNİZ?

Evet, doğal yağlar nemlendirici, ancak akılda tutulması gereken önemli bir ayrım, genellikle herhangi bir nemlendirici özelliklerinin olmaması (Yani nem tutucu özelliğe sahipler; gliserin ve hyalüronik asit gibi cilde suyu bağlayan bileşenler). İdeal olarak, cildinize maksimum nem kazandırmak için önce nemlendirici özelliklere sahip bir serum uygulamalı ve ardından buna yardımcı olması için rutininizi bir yağ ile takip etmelisiniz. Gündüz rutininizin bir parçası olarak bir yağ kullanıyorsanız, güneş kreminden hemen önce, ikinci ile son adımınız olarak uygulayın. Geceleri kullanıyorsanız, cildinize sürdüğünüz son şey bu olsun. Cildiniz çok kuru olsa bile bunu yapabilirsiniz.

Sağlıkla Yaşayın…

author

birebeden

Araştırmak ve yenilikleri takip etmek, bilgileri güncellemek ve kişisel gelişim

Similar Posts

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: