close up shot of a baby getting a hand massage

EL MASAJININ MÜTHİŞ FAYDALARI! ELE MASAJ NASIL YAPILIR?

9 minutes, 17 seconds Read

Masaj terapisinin genel sağlık üzerinde birçok faydası bulunur. Vücudumuzdaki doğru noktalara dokunduğumuzda tüm sinirleri uyararak çoğu ağrımızı geçirebileceğimizi mutlaka duymuşsunuzdur. Bu noktalardan bir tanesi de baş ve işaret parmağımız arasında bulunur. Doğru masaj tekniği ile ellere masaj yapmak baş ağrınızın hafiflemesine ve hatta geçmesine bile yardımcı olabilir. Bunun dışında ellere yapılan masaj ile kas ağrılarınızı da geçirebilirsiniz.

Özellikle sürekli yazı yazdığınız, kalem tuttuğunuz ya da bilgisayar ile uğraştığınız bir işiniz varsa, zaman içinde parmaklarınızda ağrılar olabilir. Sadece çalıştığınız zamanlarda değil, telefonla vakit geçirirken bile parmaklarınızla telefonu sıkmak ellerinizin ağrımasına neden olur. Ellerinize düzenli olarak masaj yaparak hem bakımlı ellere sahip olabilir hem de olası bazı sağlık sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

EL MASAJININ FAYDALARI

El masajı genel sağlığınızı çeşitli şekillerde iyileştirmeye yardımcı olur. 2011 yılında pubmeb.gov’da yayınlanan masaj terapisi il el ağrıları isimli makaleye göre el masajı şu faydaları içerir:

 • Daha iyi bir ruh hali
 • Azalmış el ve parmak ağrıları
 • Daha iyi uyku
 • Daha fazla kavrama gücü
 • Daha iyi bir el gücü

Yine pubmed’te 2018’de yayınlanan bir raporda düzenli yapılan masajın kan basıncını dengelediği sonucuna da varılmıştır.

2017 yılında, US National Library of Medicine National Institutes of Health’de yayınlanan bir makalede masaj terapisinin farklı faydaları olduğu sonuçlarına da ulaşılmış. (*) Bu sonuçlar her ne kadar daha fazla bilimsel çalışma gerektirse de, genel masaj terapisi çalışmaları ve araştırmalarında benzer sonuçlara rastlanılmıştır. Yani düzenli yapılan masaj bir terapi halinde uygulandığında;

 • Artrit  karpal tünel sendromu gibi ağrı sendromlarını azaltabilir.
 • Yüksek tansiyonu dengeleyebilir.
 • Parkinson hastalığını geciktirebilir
 • Bunama üzerinde etkileri olabilir.
 • Artrit ve karpal tünel sendromunun ne olduğu hakkında bilginiz yoksa, kısaca bahsedelim.

Artrit: elinizin güçsüz ve fazla ağrılı olduğu bir sağlık durumudur. Bazıları için bir kavanoz açma işi bile oldukça zor olabilir. Deneklerle yapılan bazı araştırmalar düzenli el masajı sonucunda ellerin güçlendiğini ve ağrıların azaldığını gözlemlemiştir.

Karpal Tünel Sendromu; Bileklerde olan ağrı ve güçsüzlük durumuna denir. Yine düzenli olarak el ve bileklere yapılan masajlar sonucu bu ağrı ve güçsüzlüklerin azaldığı gözlemlenmiştir.

KENDİNİZE EL MASAJI NASIL YAPILIR?

Öncelikle, herhangi bir ekipman ya da losyon, yağ gibi ürünler kullanmadan da el masajı yapabileceğinizi söyleyelim. Fakat kendinize biraz zaman ayırmak istediğiniz günlerde, kendinizle ilgilenmek için en sevdiğiniz doğal yağları yanınıza alabilirsiniz. Bunlardan en çok kullanılanı da lavanta yağıdır. Özellikle bileklere sürülüp hafifçe ovulan lavanta yağı stresinizin dengelenmesini sağlar.

El masajının faydalarını kısa sürede görebilmek için, her gün en az 10 ya da 15 dakika bu konuya vakit ayırmanız gerekir. Bu zamanı günün herhangi bir anında olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Eğer uyku problemleri yaşıyorsanız yatmadan önce yapmak daha rahat bir uyku uyumanıza da yardımcı olur.

Kaslarınızın gevşemesini sağlamak için masaj yapmadan önce duştan çıktıktan sonraki zamanları tercih edebilirsiniz. Sıcak su ve buhar gevşemenizi sağlamış olacaktır. Şimdi aşağıdaki adımları takip ederek masajınızı yapabilirsiniz.

 • Rahat bir pozisyonda oturun. Önünüzde bir masa olursa, masaj yapacağınız kolunuzu masa üzerine koyarak destek alabilirsiniz.
 • Eğer yağ kullanacaksanız ellerinize ve bileklerinize biraz yağ sürün
 • Bileğinizden dirseğinize kadar ön kolunuz için avucunuzu kullanın ve her iki tarafta tekrar geriye doğru hareket ettirmeye başlayın. Bunu yaparken hafif bir baskı uygulayabilirsiniz. Bu işlemi omuzlarınıza kadar giderek de yapabilirsiniz.
 • Yine avcunuzu kullanarak elinize inin ve bileklerinizden her bir parmak ucunuza kadar hafifçe baskı uygulayın. Bunu 3 kez tekrarlayın.
 • Başparmağınız altta diğer parmaklarınız üstte kalacak şekilde bir elinizi diğer bileğinizin üstüne koyun ve hafifçe bastırın ve çekin. Bunu yukarıya doğru çıkarak birkaç kez tekrarlayın.
 • Ellerinize inin ve başparmağınızı avcunuzun içine koyun. Hafif baskı uygulayarak ileri geri oynatarak masaj yapın.
 • Bunu tüm parmaklarınıza yapın. Her bir parmağı avcunuzun içine alarak hafif baskı ve bastır çek yöntemleri ile masajınızı yapın.
 • Baş ve işaret parmağınızın ortasına bulunan boşluğa normalden biraz daha fazla baskı uygulayabilirsiniz. Bu nokta tüm sinirlerinizin masajı hissetmesini sağlayacak noktalardan.
 • Tüm adımları diğer eliniz için de uygulayın.

Masajınızın ardından ellerinizi iyice yıkayarak fazla yağdan ellerinizi arındırın. Ellerinizi yıkamak için nemlendirici içeren bir el sabunu kullanmanız ellerinizin kurumasını engeller ve aynı zamanda elinizin ihtiyacı olan bakımı size sunar. 

İster tokalaşın ister karşılaştığınız birine dostça el sallayın; elleriniz başkaları üzerinde çok güçlü bir izlenim bırakabilir. Bu nedenle onların yumuşak, pürüzsüz ve olabildiğince sağlıklı olmalarını istersiniz. El bakımı kolay gibi görünse de cildin kurumaması ve çatlamaması için onları yıkamak, nemlendirmek üzere doğru ürünleri kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Ellerinizi güneş ve su gibi onları tahril edebilecek şeylerden korumanız da oldukça önemli. Peki, el bakımı nasıl olmalı?

ADIM ADIM EL BAKIMI

El bakımı nasıl yapılır? Güzel ve yumuşak eller için izlemeniz gereken temel adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

Ellerinizi nemlendirici bir el sabunu ile yıkayın. Onları temiz tutmanız son derece önemli.

Bir tırnak fırçası ile tırnaklarınızın altını temizleyin. Ellerinizi düzenli olarak yıkasanız bile tırnaklarınızın altında durulanmayan kir ve pislikler birikebilir. Bu nedenle ellerinizi yıkarken kaliteli bir tırnak fırçası kullanarak tırnaklarınızın altını nazikçe ovalayın.

Tırnaklarınızı düzgün ve şekilli tutun. Böylece onları temiz tutmanız daha kolay olur. Tırnaklarınızı istenen uzunlukta tutmak için tırnak makası ve kristal bir tırnak törpüsü kullanın.

Ellerinize haftalık olarak peeling yapın. Bu, kuru ve pürüzlü cildi temizlemenizi, ellerinizi yumuşak ve sağlıklı tutmanızı sağlar.

Düzenli olarak el kremi kullanın. Ellerinizin yumuşak kalması için bunu günde birkaç kez yapmalısınız.

Elleriniz için de güneş kremi kullanın. Tıpkı cildinizin geri kalanı gibi, elleriniz de güneş hasarına karşı savunmasız. Bu yüzden onları güneşten korumak için her gün en az 30 SPF’li bir güneş kremi uygulayın.

Evde El Bakımı İçin Doğal Yöntemler

Konu evde el bakımı olduğunda, kolayca hazırlayabileceğiniz doğal tarifler bulunuyor. Bu pratik tarifleri, ellerinize haftada bir maske yapmak için kullanabilirsiniz. Çünkü ellerinizi günlük olarak nemlendirseniz bile zaman zaman ihtiyaç duydukları nemi kazandıramayabilirsiniz. Ellerinizdeki cildi yumuşak ve sağlıklı tutan ekstra bir nemlendirme sağlamak için haftada bir el maskesi yapmayı deneyin. Maskeyi temiz ve kuru ellere uygulayın ve tarifte belirtildiği süre boyunca bekletin. Ardından ılık suyla yıkayın ve nemi tutması için bir el kremi ile devam edin.

Doğal el maskesi tarifileri

İşte evde el bakımı için hazırlayabileceğiniz kolay ve doğal bir tarif:

Gerekli malzemeler:

½ avokado

1 yumurtanın akı

Hazırlanışı:

Yarım avokadoyu ezip 1 yumurta akı ile karıştırın. Ardından karışımı ellerinize eşit şekilde sürün. Temiz bir eldiven takın ve 20 dakika cildinizde bekletin. Suyla durulayıp her zamanki nemlendiricinizi uygulayın.

Doğal el maskesi tarifi

Yumuşacık eller için zeytinyağlı ev yapımı peeling’e ne dersiniz?

Gerekli malzemeler:

2 yemek kaşığı şeker

3 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Şeker ve yağı bir kasede karıştırın. Karışımı avuç içlerinden başlayarak bileklerinize kadar masaj yaparak uygulayın. 2-3 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Nemlendiricinizi uygulayın.

Pürüzsüz eller için ne yapmalıyım?

Ellerimiz ev işlerini ve günlük yaşamımızdaki çoğu uygulamayı yapmak için kullanıldığından, güzel ve pürüzsüz görünmeleri için kesinlikle şımartılmaya ihtiyaçları var!

Tırnak Bakımı

Tırnaklarınızı nemli tutmak için el kreminizi tırnaklarınızın üzerine de sürmelisiniz. Ancak onlar için daha yoğun bakımlarda gerekli. Tırnak etlerinizi sağlıklı tutmak için her gece yatmadan önce E vitamini yağı sürün. Bu, tırnak etlerinin kurumasını önlemeye yardımcı olur. Veya kaliteli bir tırnak kremi de kullanabilirsiniz.

Tırnak sağlığı için ara sıra oje sürmeye ara verin. Oje sürerken tırnaklarınızın lekelenmemesi için daima bir baz kullanın.

Düzenli olarak maniküre gidin veya bunu evde doğru malzemelerle kendiniz yapmayı deneyin.

Vazelinle El Bakımı

Evde el bakımı konusunda en sık tercih edilen uygulamalardan biri vazelinle el bakımı. Bakımlı eller için bu çok amaçlı bakım ürününden yardım almayı deneyin. Vazelini pek çok farklı şekilde uygulayabilirsiniz. Gece yatmadan önce ellerinize Vaseline Nemlendirici sürün ve üzerine eldiven veya çorap geçirin. Sabah uyandığınızda ellerinizin yumuşacık olduğunu göreceksiniz. En iyi el bakımı uygulaması, gece uyumadan önce yapıla bakım. Ayrıca Vaseline en iyi nemlendiricilerden biri. Kuruyan el derisini en güzel şekilde canlandırabilir. Cildi korur ve nemi hapsederek mat ve kuru cildin onarılmasına yardımcı olur.

Soğuk havalarda el bakımı

Yukarıda da kısaca değindiğimiz gibi soğuk havalarda ellerimiz daha fazla kuruma eğiliminde olur. Özellikle kış mevsiminde el sabunu seçiminde özenli olmak gerekli. Ellerinizi temizlerken onları aynı zamanda nemlendiren nazik bir sabun seçimi yapın. Mutlaka düzenli olarak nemlendirin. Soğuk hava koşullarından korumak için eldiven takın.

Sağlıkla Yaşayın…

author

birebeden

Araştırmak ve yenilikleri takip etmek, bilgileri güncellemek ve kişisel gelişim

Similar Posts

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: