a person holding a brush

EVDE EL PEELİNGİ NASIL YAPILIR?

4 minutes, 20 seconds Read

En çok kullandığımız organımız olan eller gün içinde çeşitli faktörlerden ötürü kuruyup çatlayabilir. Özellikle mevsim değişiklikleri, sert rüzgarlar, soğuk hava ya da aşırı sıcak hava ellerimize zarar verebilir. Ellerimizin bakımlı görünmesi ve sağlığını koruması için onu sık sık nemlendirmek oldukça önemlidir. Tabii bir de düzenli olarak peeling yaparak soyulmuş ve ölü derilerden kurtulabilir, çatlamaları engelleyebilirsiniz.

Vücuttaki en ince derilerden biri de ellerimizdedir. Bu yüzden eller diğer bölgelere göre daha çabuk kırışma ve yaşlılık faktörlerini daha çabuk gösterme eğilimindedir. Düzenli bakım yaptığınız takdirde ellerinizdeki yaşlılık faktörlerini de geciktirmeniz mümkün.

El Peelingi Nedir?

El peelingi, çeşitli tanecikli yapıdaki ürünler ile ellere masaj yapılarak cilt üzerindeki ölü derilerin atılma işlemidir. Tıpkı cildimize ve vücudumuza yaptığımız peelinglere benzer. İçeriğinde sert ve tanecikli ürünler yer alan bu peelingler bu tanecikli yapıları sayesinde cilde masaj yaparken derinin yumuşamasını ve temizlenmesini de sağlar. Ayrıca evde el bakımı yapmak sadece ellerinizin bakımlı olmasını değil, kendinize zaman ayırarak çok daha iyi hissetmenize de yardımcı olur. Kendinize ayırdığınız zaman her zaman öz şefkat ve saygı duygularını arttırır.

Ev yapımı doğal el peelingi tarifleri

Evde doğal içerikli peelingler ile kendi peelinginizi hazırlayabilirsiniz

ANTİBAKTERİYEL EL PEELİNGİ

 • Yarım çay bardağı ince deniz tuzu
 • Birkaç damla nane yağı
 • Birkaç damla badem yağı
 • 1 çay kaşığı limon rendesi
 • 1 yemek kaşığı limon suyu

Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve bir macun kıvamına getirin. Ardından ellerinize aşağıda anlattığımız şekilde birkaç dakika uygulayın.

NEMLENDİRİCİ EL PEELİNGİ

 • Yarım çay bardağı esmer şeker
 • Yarım çay kaşığı hindistancevizi yağı
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • Birkaç damla jojoba yağı
 • Birkaç damla badem yağı
 • Birkaç damla avokado yağı

Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve bir macun kıvamına getirin. Ardından ellerinize aşağıda anlattığımız şekilde birkaç dakika uygulayın.

LEKE GİDERİCİ EV PEELİNGİ

 • Yarım çay bardağı pirinç lapası
 • 1 yemek kaşığı esmer şeker
 • 1 çay kaşığı tatlı badem yağı
 • Yarım limon

Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve bir macun kıvamına getirin. Ardından ellerinize aşağıda anlattığımız şekilde birkaç dakika uygulayın.

Masaj Yaparak Uygulayın

Hazırladığınız peelingi uygulamak için kendinize bir alan seçmekle işe başlayın. Bir masaya eski bir bez sererek üstünde peelinginizi yapabilir ya da banyoda da uygulayabilirsiniz. Hazırladığınız karışımdan elinizin üstüne bir miktar alın ve iki elinizi de kullanarak hafif baskı ile tüm elinize masaj yaparak uygulayın. Burada ovalama yöntemi izleyebilirsiniz. Elinizin dışına, bileklerinize iç kısımlara güzelce masaj yapın. Tırnak ve tırnak eti bakımınızı da unutmayın. Hatta parmak aralarınızı da mutlaka ovun.

Ellerinizi İyice Durulayın

En az 1 dakika kadar peeling yaptıktan sonra ellerinizi bol su ile iyice durulayın. Burada soğuk su kullanmaya özen gösterin. Sıcak su cildinizi kurutarak çatlamalara neden olabilir. Cildinizi temizlerken cildinizin her bölgesi için mutlaka soğuk su kullanın.

Nemlendirici Bir Krem Sürün

Ellerinizi temiz bir havlu ya da kağıt havlular ile iyice kurulayın. Eğer peelinginiz için nemlendirici bir yağ varsa, zaten elleriniz yumuşacık olacak. Fakat gün içinde mutlaka sık sık nemlendirici krem sürmeyi ihmal etmeyin. Çantanıza bir tane atarak gün içinde yanınızdan ayırmamanız önemli.

El Peelinginin Faydaları Nelerdir?

Ellerinizin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Ellerinizdeki deriyi yumuşatır.

Tırnaklarınızın ve tırnak etlerinizin bakımını yapar.

Ellerinizi yaşlanma etkilerine karşı korur.

Daha canlı ve parlak bir deriye sahip olmanızı sağlar.

Soyulma, çatlama ve kuruluğu önler.

Evde El Bakım Peelingi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hazırladığınız peelingler her ne kadar doğal içerikli olsa da, içerisindeki ürünlere karşı alerjiniz olmadığından emin olmalısınız. Bunu denemek için hazırlayacağınız peeling içerisindeki özellikle doğal yağlar ile bir yama testi yapmalısınız.

Yağdan birkaç damla kolunuzun iç bölgesine uygulayın ve 24 saat bekleyin. Bu süre içinde herhangi bir kaşıntı, karıncalanma ya da kızarıklık ile karşılaşırsanız kullanmayın.

Ayrıca peelingi çok sık uygulamamanız da önemli. Haftada en çok 1 olacak şekilde el peelingini bakım rutinleriniz arasına dahil edebilirsiniz.

Peelinglerin içeriğinde bulunan sert tanecikli yapılar fazla baskı ile cildinizi çizebilir. Bu yüzden peeling yaparken çok sert davranamamaya ve çok fazla baskı uygulamamaya da dikkat etmelisiniz.

Sağlıkla yaşayın…

author

birebeden

Araştırmak ve yenilikleri takip etmek, bilgileri güncellemek ve kişisel gelişim

Similar Posts

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: