person touching hand

TERLEYEN ELLERDEN KURTULUN!

3 minutes, 7 seconds Read

Vücut sıcaklığını dengelemek ve sağlığı korumak için vücut fazla sıcak olduğunda kendini terleterek soğutmaya çalışır. Herkesin yaşadığı bu durum bazen can sıkıcı bir hale gelebilir. Fazla terleme problemi, ıslak koltuk altları, koltuk altı lekeleri ve kötü kokular terlemeyle beraber ortaya çıkan sorunlardan birkaçı.

Bir de çoğunluğun yaşadığı el terlemesi var tabii. Terli eller özgüveninizin zedelenmesine neden olabilir. Gün içinde selamlaşma ya da tanışma amaçlı tokalaşmak, el ele tutuşmak terleyen elleriniz ile işleri zor hale getirebilir.

Elleriniz sık sık terliyorsa veya vücudunuzun diğer bölgelerinde yüksek sıcaklıklardan kaynaklanmayan aşırı terleme varsa, hiperhidrozunuz olabilir. Bu, belirgin bir sebep olmaksızın terleme ile kendini gösteren bir durumdur. Ancak terlemeyi kontrol altına almanın yolları vardır.

Terleyen Ellerin Nedenleri

Hiperhidroz durumunda aşırı aktif ter bezleri aşırı terlemeyi tetikler. Bu durum fiziksel aktivite ve sıcaklıkla ilgili olmaksızın ortaya çıkabilir ve elleriniz durduğunuz sırada bile terleyebilir. Bu durum ciddi birkaç sorunu ifade ediyor da olabilir.

  • Şeker hastalığı
  • Düşük kan şekeri
  • Aşırı aktif tiroid
  • Sinir sistemi sorunları
  • Enfeksiyonlar

Hafif bir el terlemesi aslında ciddi bir durum ifade etmese de yine de bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Terleyen Eller İçin Ev Çözümleri

Ter önleyiciler

Terlemeyi önleyici maddeler, yani deodorantlar genellikle koltuk altı terlemesi ile ilişkilendirilir, ancak bunlar aynı zamanda eller de dahil olmak üzere vücudun farklı bölgelerindeki terlemeyi durdurmak için de etkilidir. Aşırı terleme sorununuz varsa, ıslaklığı ve rutubeti azaltmak için ellerinize de deodorant kullanmayı deneyebilirsiniz.

Karbonat

Birçok güzellik ve bakım rutininin vazgeçilmesi olan karbonat, ter için de doğal çözüm yöntemleri arasında gelir. Karbonat alkali olduğu için terlemeyi azaltabilir ve terin hızla buharlaşmasına neden olabilir. Bir macun oluşturarak kullanabilirsiniz. Bunun için su ile birkaç çay kaşığı kabartma tozu karıştırın. Macunu yaklaşık beş dakika ellerinize sürün ve ardından ellerinizi bol su ile yıkayın.

Elma Sirkesi

Eğer ellerinizde aşırı terleme sorunu varsa, organik elma sirkesi vücudunuzdaki pH seviyelerini dengeleyerek terli avuçlarınızı kuru tutabilir. Avuç içlerinizi elma sirkesi ile silmeyi deneyin. Tabii keskin kokusu yüzünden gün içinde sık sık bu yöntemi kullanamayabilirsiniz. Bu yüzden gece yatmadan önce kullanabilirsiniz. Ayrıca yediğiniz salatalar ve uygun olabilecek yemeklerde de elma sirkesini kullanabilirsiniz.

Hatta yapabiliyorsanız genel sağlık için de oldukça faydalı olan elma sirkesini günlük beslenme rutininize 2 kaşık olacak şekilde de ekleyebilirsiniz

Adaçayı Yaprakları

Yemeğinize adaçayı yaprağı eklemek veya adaçayı içmek el terlemesinden kurtulmanızı sağlayabilir. Evet kulağa garip geliyor olabilir fakat adaçayının ter ve ter kokusu engelleme özelliği vardır. Kurumuş adaçayını bez bir torba içinde cebinizde taşıyabilir, elinizi etrafına koyarak teri emmesi ve önlemesi için kullanabilirsiniz. Adaçayının özelliği, fazla cilt yağlarını yok eder ve terlemeyi önler. Bu özellik ayrıca terlemenin neden olduğu kokuyu da azaltabilir.

Farklı bir yöntem daha deneyebilirsiniz. Bir avuç adaçayı yaprağını suya koyun ve ardından ellerinizi yaklaşık 20 dakika bu karışımda bekletin. Bunu haftada birkaç kez deneyebilirsiniz.

Ayrıca günlük rutininiz arasına adaçayı içmeyi de dahil edebilirsiniz. Hazır bitki çaylarından satın alarak kendinize adaçayı çayı hazırlayarak haftada birkaç defa tüketebilirsiniz.

Sağlıkla yaşayın…

author

birebeden

Araştırmak ve yenilikleri takip etmek, bilgileri güncellemek ve kişisel gelişim

Similar Posts

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: