UYUZ HASTALIĞINDAN NASIL KURTULDUK!

4 minutes, 57 seconds Read

Uyuz; Sarcoptes scabiei.

Hominis adı verilen akarın (böcek) sebep olduğu tüm dünyada yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Gözle görülemeyen ancak mikroskopla seçilebilen uyuz böcekleri insan derisini istila ederek hastalığa yol açarlar. Uyuz böceği deride tüneller açarak bu tünellerin içinde yaşar.

Hastalık İnsanlara Nasıl Bulaşır?

Uyuz genellikle hasta olan biriyle doğrudan ve uzun süreli yakın temas ile bulaşır. Kişiden kişiye genellikle 15-20 dakikalık bir sürede bile yakın temasla (aynı yatakta yatma, ele ele tutuşma gibi) bulaşabilir. Yatak takımı, giysi ve havlu gibi kişisel eşyaların ortak kullanımı uyuzun bulaşmasını ve yayılmasını kolaylaştırır.

Hastalığın Belirtileri Kaç Gün İçinde Ortaya Çıkar?

İlk defa uyuza yakalanan bir kişide belirtilerin başlaması 2-6 hafta kadar sürebilir. Ancak daha önce uyuza yakalanan bir kişide, belirtiler genellikle maruz kaldıktan 1-4 gün içinde ortaya çıkar. Hastalık belirtilerinin başlamadığı bu dönemlerde bile kişi uyuzu başkalarına bulaştırabilir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Uyuzun en önemli belirtisi şiddetli gece kaşıntısıdır. Kaşıntı, kişinin yatağa girip ısınması ile artar ve kişiyi uykudan uyandırabilecek şiddette iken gündüzleri daha hafiftir. Kaşıntı genellikle el parmak araları, el bileğinin iç yüzü, bilekler, koltuk altları, dirsekler ve kasıklarda görülmekle birlikte tüm vücutta görülebilmektedir. Hastalığın en belirgin bulgusu parmaklar arasında dalgalı kirli bir çizgi halinde görülen, uyuz böceğinin içinde yaşadığı, gri beyaz renkli, 1-10 mm uzunluğundaki tünellerdir. Kişilerde özellikle geceleri artan şiddetli kaşıntı ve deride görülen içi su dolu keseciklerin görülmesi uyuz şüphesini arttırır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında bir an önce Sağlık Kuruluşuna başvurulmalıdır.

BİZ UYUZ HASTALIĞINDAN NASIL KURTULDUK?

Uyuz kaşıntı ile gece gündüz kişiyi rahatsız eden, kendinizi çok huzursuz hissetmenize sebep olan bir hastalık.

Biz de uyuz mikrobu vücudumuzda yayılmaya başladıktan sonra kaşıntılara dayanamayıp doktora başvurduk. Öncelikle gebeliğin 16. Haftasında uyuz mikrobu ile karşılaştık. Gebe iken her ilacı da kullanmak uygun olmadığı için, evdeki çocuklar ve gebe için xabion pediatrik cilt bakım losyonu  ve yetişkin erkekler için de xabion yetişkin cilt bakım losyonu reçete edildi. Ayrıca eczanden de vazelin-kükürt karışımı yaptırmamız tavsiye edildi.

Xabion bakım losyonlarını haftada bir duş aldıktan sonra kullandık. 1 hafta sonra tekrar kullanarak bitirdik. Vazelin-kükürt karışımını da tüm vücuda uyguladık ve 4 gün hiç üzerimizi değiştirmeden beklettik. Tabi ki bu süreç çok zordu. 4 gün sonra duşlar alındı. Geçmesini umduk ama yaklaşık 15 günlük tedavi uygulamaları sonucunda hafif bir sönme bile olmadı.

Biz de cildi hem temizleyen hem de yenileyen, ölü deriyi tamamen yok eden kekik suyu ile keselenerek gün aşırı banyo yaptık. Banyodan sonra tüm vücudu 1 cm. bile boşluk kalmadan vazelinle yağladık. 1 hafta sonra ateşli kaşıntı sönmeye başladı. Kekik suyu ile saç derisi dahil durulama suyu olarak kullandık. Yani kekik suyu vücutta kaldı. (En önemli kısmının bu olduğunu düşünüyoruz.) Ciltteki ölü deri tamamen temizlendiği için, cilt kuruyor. Uyuz mikrobu da kuru cildi, deri döküntüsünü çok seviyor. Saç derisi olmasa da tüm vücudu vazelin ile nemlendirmek bu yüzden çok önemli diye düşündük. Zaten doktor da vücudu yağlı bir kremle ovmamız gerektiğini, uyuz mikrobunun yağlı ve nemli kremleri ve cildi sevmediğini söylemişti.

Tabi ki bu süreçte kekik bitkisine alerjiniz olmaması önemli. Bizim alerjimiz yoktu. Zaten çayını da tüketiyorduk. (Gebelikte kekik çayı içilmesi önerilmez, düşüklere ya da erken doğuma sebep olabilir. Kekik suyu ile yıkanmak bir tehlike oluşturmadı.)

KEKİK SUYUNU NASIL HAZIRLADIM?

Öncelikle çok fazla kekik çeşidi var. Benim kullandığım kekik, dağdan kendi topladığım kekik. Aroması ve kokusu çok kuvvetli. Diğer türleri işe yarar mı bilmiyorum. Buraya kullandığım kekiğin fotoğrafını bırakıyorum. Aktarlarda vardır. Umarım kolaylıkla bulursunuz.

Bu kekikten bir avuç kadar 2 litre suda en az 2 saat ama 24 saate kadar da kalabilir; demledim. Beklettikçe rengi koyulaşıyor. Daha çok kişi kullanabiliyor. Bir kovanın içine kese ve durulanma suyuna 1 litreyi paylaştırıp, aynı gün herkesin duş almasını ve sonra vazelin ile yağlanmasını sağladık. Bir hafta boyunca gün aşırı yaptık ve şu an kaşıntılı ve aşırı huzursuz olan uyuz hastalığından kurtulduk.

Küvetin içine hazırlayıp kullanmanız da çok etkili olacaktır.

Bütün çarşaf, battaniye yastık yüzleri, havlular her kullanımda yıkadık, kurutma makinesinde kuruttuk ve güneşe astık. Duş günlerimizde de evi iyice süpürdük. Bu süreçte kimse ile aynı ortamda 10 dakikadan fazla kalmadık ve bu bir haftalık süreçte evde karantinaya girdik. Ama her şeyden önce kekik suyu ile ikinci keselenme ve durulanma ile zaten rahatlamaya başlamıştık. Hala haftada bir banyo suyumuzda, saçımız da dahil kekik suyu ile keselenmesek de durulama suyu olarak kullanıyoruz.

Umarım sizler için de şifa olur.

Sağlıkla yaşayın…

author

birebeden

Araştırmak ve yenilikleri takip etmek, bilgileri güncellemek ve kişisel gelişim

Similar Posts

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: